Najważniejszą sferą negocjacji było rolnictwo, a zwłaszcza rozwiązanie problemu dostępu unijnego sera na terytorium Kanady, a także kanadyjskiej wołowiny do państw Wspólnoty.
Dzięki zawartym warunkom umowy, przedsiębiorcy zajmujący się produkcją wołowiny w Kanadzie będą mogli wysyłać na unijny rynek 80 tys. ton wieprzowiny w ramach kontyngentu taryfowego oraz przetwory wieprzowe bez cła.
Umowa, która zacznie obowiązywać od chwili jej zatwierdzenia przez parlamenty Kanady i Unii Europejskiej, spotkała się z zadowoleniem kanadyjskiego sektora wieprzowiny.
Obecnie handel między Kanadą a Unią opiera się na imporcie dużej ilości żeberek wieprzowych z UE, natomiast wysyłki na unijny rynek są znikome z uwagi na cła i inne bariery pozataryfowe. Po zatwierdzeniu umowy powstanie możliwość eksportu do UE szynek i innych produktów.
Jak podaje FAMMU/FAPA, dwie trzecie krajowej produkcji kanadyjskiego mięsa wieprzowego trafia na eksport, dlatego dywersyfikacja rynków zbytu jest dla tego sektora bardzo istotna.