Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Wieża miksera WR
2013-04-05 -
BECKER 12-rzędowy
2011-08-25 -
Seler AGROSAD
2020-09-24 -
Przetrząsacz SIP SPIDER 1100|10
2020-01-22 -
Nawóz Actipol EDTA Zn-15
2014-01-07
Czy sprawę uboju rytualnego rozstrzygnie Trybunał Konstytucyjny?
- Kolizję między konstytucyjnymi uprawnieniami wspólnot religijnych a ustawą o ochronie praw zwierząt może wyjaśnić tylko Trybunał Konstytucyjny. Dlatego poprosiłem przedstawicieli gmin żydowskich i muzułmańskiego związku religijnego o złożenie takiego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Państwo jest gotowe do wszelkiej pomocy organizacyjnej – powiedział minister Michał Boni po spotkaniu z Piotrem Kadlcikiem, przewodniczącym Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, Michaelem Schudrichem, naczelnym rabinem Polski, i Tomaszem Miśkiewiczem, muftim muzułmańskim w RP.
W gestii Ministra Administracji i Cyfryzacji są sprawy wyznań religijnych.
Przed tygodniem, po tym jak Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy dozwalającej na ubój rytualny, min. Michał Boni zwrócił się do Rządowego Centrum Legislacyjnego o pilną wykładnię, czy w takiej sytuacji możliwy jest ubój rytualny na potrzeby religijne.
W przedstawionej 22 lipca opinii RCL stwierdza, że Konstytucja gwarantuje obywatelom Rzeczypospolitej wolność sumienia i religii, a wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Ich ograniczenie ich może nastąpić tylko ze ściśle określonych powodów – tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób.
Jednak ponieważ ustawa o ochronie zwierząt, która nie pozwala na ubój bez ogłuszania, ma obecnie domniemanie konstytucyjności, o sprawie może rozstrzygnąć tylko Trybunał Konstytucyjny.
- Do czasu decyzji Trybunału wszyscy powinniśmy zachowywać się powściągliwie, ale też pamiętać o konstytucyjnych gwarancjach dla wspólnot religijnych – podkreślił min. Boni. Wniosek do Trybunału złożony przez wspólnoty religijne nada sprawie odpowiednią rangę. Trzeba skrócić czas, w którym wspólnoty religijne w realizacji sowich praw są narażone na prawne wątpliwości.
Piotr Kadlcik dodał, że choć każda wspólnota religijna będzie teraz musiała rozstrzygnąć, jak się zachować, to dla wspólnoty żydowska kluczowa jest zasada „prawo państwa, w którym mieszkamy, jest naszym prawem”. – My na pewno prawa nie złamiemy – podkreślił. – Będziemy jednak starali się zrobić wszystko, by nasze prawa związane z praktykowaniem naszej religii były respektowane. Tym prawem cieszyliśmy się na ziemiach polskich od 800 lat, dlatego dzisiejszy dzień jest dla nas bardzo smutny.
Także mufti Miśkiewicz wyraził nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny znajdzie rozwiązanie.
Michał Boni podkreślił, że sprawa jest trudna, a dyskusja, jaka w tej sprawie toczy się w Polsce, pokazuje też, jak ważny to problem. Im szybciej kwestie prawne zostaną wyjaśnione, tym lepiej. Tymczasem trzeba rozważyć różne możliwości, jak pozyskiwanie mięsa z uboju rytualnego z zagranicy, oraz sprawnie wypełnienić procedury pozwalające Trybunałowi Konstytucyjnemu na decyzję.
Rabin Schudrich podziękował Boniemu za starania znalezienia rozwiązania. – To bardzo trudny moment w 24-letnich relacjach polsko-żydowskich – dodał i zaapelował do mediów: – Proszę nie szukać sensacji.
Po poniedziałkowym spotkaniu strony ustaliły, że będą się spotykać regularnie. Następne spotkanie za tydzień.