Zazielenienie. Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Stosowanie przez rolników instrumentów wymaganych do otrzymania płatności za zazielenianie zrodziło wiele pytań i wątpliwości zarówno wśród rolników jak i władz krajowych. Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami Komisji Europejskiej na najważniejsze pytania.

Zazielenienie. Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Trwałe użytki zielone

Czy obowiązki wynikające ze stosowania art. 45 rozporządzenia podstawowego odnoszą się jedynie do hektarów kwalifikujących się danego rolnika czy również do hektarów niekwalifikujących się (np. do trwałych użytków zielonych, gdzie rośnie ponad 100 drzew)?


Odpowiedź: art. 45 odnosi się jedynie do kwalifikujących się hektarów danego gospodarstwa, zgłoszonych przez rolnika.

Zazielenianie a dopłaty powiązane z produkcją

Jeśli dany rolnik przestrzega wymogów instrumentu obszarów proekologicznych uprawiając soję (uprawa wiążąca azot) i otrzymuje dopłaty powiązane z produkcją dla roślin białkowych, czy sytuacja ta stanowi przypadek podwójnego finansowania?

Odpowiedź: zgodnie z art. 45 ust. 10 aktu delegowanego, państwo członkowskie ma opracować wykaz upraw wiążących azot. Wykaz ten ma obejmować uprawy wiążące azot, które, zdaniem państwa członkowskiego, przyczyniają się do poprawy różnorodności biologicznej.

Ta sama uprawa może kwalifikować się do dopłat powiązanych z produkcją i płatności na rzecz zazieleniania pod warunkiem, że cele każdej z płatności są odmienne. Z tego właśnie powodu kryteria kwalifikujące uprawy to tych dwóch systemów płatności są różne. W szczególności, decyzja o wynagrodzeniu upraw roślin białkowych za pomocą dopłat powiązanych z produkcją powinna opierać się na warunkach związanych z ich wysoką zawartością białka a nie na ich cechach i ich znaczeniu jako uprawy wiążącej azot.



Tagi:
źródło: