Zazielenienie. Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Stosowanie przez rolników instrumentów wymaganych do otrzymania płatności za zazielenianie zrodziło wiele pytań i wątpliwości zarówno wśród rolników jak i władz krajowych. Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami Komisji Europejskiej na najważniejsze pytania.

Zazielenienie. Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Zakładając, że rolnik przestrzega liczby wymaganych upraw i odsetka gruntów, jaki zajmują, jeśli po kontroli w terenie (lub po zastosowaniu teledetekcji) okaże się, że jedna z upraw nie odpowiada uprawie zadeklarowanej przez rolnika w jednolitym wniosku, czy w takim wypadku spełnia on wymogi instrumentu dywersyfikacji upraw?


Odpowiedź: jeśli kontroler w terenie stwierdzi (lub zostanie to ukazana za pomocą teledetekcji), że podczas okresu upraw wymogi instrumentu dywersyfikacji upraw zostały spełnione, nawet jeśli faktyczne uprawy różniły się od tych zadeklarowanych, to uznaje się, że rolnik spełnił swoje obowiązki. W celu sprawdzenia zgodności z wymogami dywersyfikacji upraw, państwa członkowskie informują rolników o okresie uwzględnianym przy wyliczaniu odsetków poszczególnych upraw. W tym znaczeniu, dane uprawy muszą fizycznie występować i musi istnieć możliwość ich kontroli we wskazanym okresie, tzn. jednoznaczna weryfikacja powinna być możliwa do przeprowadzenia podczas kontroli w terenie.

Kwalifikacja eukaliptusa jako obszaru proekologicznego

Pytanie to ma na celu wyjaśnienie, czy jako zagajnik o krótkiej rotacji, który może znajdować się na obszarach proekologicznych, można uznać niektóre gatunki nierodzime, które jednak zostały wprowadzone w danym kraju ponad sto lat temu, jak np. eukaliptus.

Odpowiedź: na to pytanie Komisja odpowiedziała, że eukaliptus nie jest gatunkiem rodzimym i dlatego nie znalazł się w wykazie roślin, jakie można zasadzić na obszarach proekologicznych. Dlatego też nie można go uznać za gatunek objęty definicją zagajników o krótkiej rotacji, które mogą znaleźć się na obszarach proekologicznych.

Obszary proekologiczne

Za co należy uznać elementy krajobrazu lub strefy buforowe znajdujące się między dwiema działkami gruntów ornych? Te elementy krajobrazu mogą znajdować się albo między dwiema działkami zgłoszonymi przez tego samego rolnika lub dwiema działkami zgłoszonymi przez dwóch różnych rolników.

Odpowiedź: elementy krajobrazu przylegające do gruntów uprawnych można wykorzystać, by spełnić wymogi instrumentu obszarów proekologicznych pod warunkiem, że nie przekraczają one minimalnych i maksymalnych wymiarów ustanowionych art. 45 ust. 4 aktu delegowanego i rolnik może nimi dysponować. Jeśli element krajobrazu posiada odpowiednie wymiary, może zostać zgłoszony przez jednego lub dwóch rolników, przy określeniu części elementu, jaką dysponuje każdy z nich.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: