Partner serwisu Produkcja roślinna


Poznaj produkty


GMO w Europie. Najważniejsze informacje

Uprawa roślin genetycznie modyfikowanych w Unii Europejskiej jest obwarowana najsurowszymi zapisami prawnymi. Dopuszczenie do uprawy może być wydane jedynie po skrupulatnej ocenie ryzyka. W odpowiedzi na żądania państw członkowskich, chcących mieć nieco większe pole manewru w tej kwestii, Komisja zaproponowała poprawki do obowiązującego prawa.

GMO w Europie. Najważniejsze informacje
Czy dozwolona jest uprawa GMO na terenie Unii Europejskiej?
 
Tak, ale tylko w przypadku otrzymania autoryzacji na szczeblu unijnym, poprzedzonej bardzo dokładną oceną ryzyka, dokonywaną przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Po uzyskaniu zezwolenia w Europie, państwa członkowskie mogą wciąż zakazać jego uprawy na swoim terenie, powołując się na tzw. klauzulę ochronną. Decyzja musi jednak zostać poparta dowodami na szkodliwy wpływ modyfikowanego gatunku na zdrowie lub środowisko naturalne.
 
Czy uprawiane sÄ… w Europie roÅ›liny modyfikowane genetycznie? Czy któreÅ› z paÅ„stw czÅ‚onkowskich zakazaÅ‚o ich wprowadzenia na swoje terytorium?
 
Obecnie uprawiana jest jedynie genetycznie modyfikowana, odporna na insekty kukurydza MON 810 od Monsanto. Część krajów (Austria, BuÅ‚garia, Grecja, Niemcy, WÄ™gry, WÅ‚ochy, Luksemburg i Polska) powoÅ‚aÅ‚o siÄ™ jednak na wspomnianÄ… klauzulÄ™ i zakazaÅ‚o wprowadzenia jej do swoich ekosystemów.
 
Dlaczego UE chce zmienić system autoryzacji gatunków GMO?
 
Niektóre paÅ„stwa czÅ‚onkowskie wystÄ…piÅ‚y o poszerzenie swobody i elastycznoÅ›ci w ograniczaniu lub zakazywaniu uprawy GMO na swoich terytoriach. W tym celu, Komisja Europejska przygotowaÅ‚a poprawki do obowiÄ…zujÄ…cego prawa. Nowa propozycja jest w fazie negocjacji w Parlamencie Europejskim i Radzie.
 
Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?
 
W 2011 r. posÅ‚owie przyjÄ™li opiniÄ™ ws. poprawek w pierwszym czytaniu. Po kilku latach, Radzie udaÅ‚o wypracować siÄ™ polityczne porozumienie (12 czerwca 2014 r.), które pozwoli europejskim prawodawcom kontynuować prace i osiÄ…gnąć kompromis w sprawie wspólnego projektu. Ostateczne przyjÄ™cie nowych zapisów planowane jest na 2015 r.


Tagi:
źródło: