Przebieg pogody w listopadzie nie stwarzał zagrożenia dla roślin. Z oceny przeprowadzonej w przedostatnim miesiącu 2013 r. przez rzeczoznawców wojewódzkich GUS wynika, że powierzchnia zasiewów zbóż ozimych pod zbiory 2014 r. wyniosła około 4,4 mln ha, tj. na poziomie roku ubiegłego, przy czym:
-
pszenicy ozimej zasiano na powierzchni o około 3% mniej niż w 2013 roku,
-
powierzchnia zasiewów żyta wyniosła około 1% mniej niż w 2013 roku,
-
oszacowano, że pszenżyta ozimego zasiano o około 6% więcej niż w 2013 roku,
-
powierzchnia zasiewów jęczmienia ozimego była na poziomie 2013 roku,
-
powierzchnia zasiewów mieszanek zbożowych ozimych wyniosła o około 40% mniej niż w 2013 roku.
Powierzchnię pod zbiory 2014 r. obsianą rzepakiem i rzepikiem ozimym szacuje się na ponad 0,8 mln ha.
Stan zasiewów zbóż ozimych pod zbiory 2014 r., przed wejściem w stan zimowego spoczynku był lepszy od ubiegłorocznego. Oceniono go na 3,6 – 3,8 stopnia kwalifikacyjnego.
Najwyżej oceniono stan plantacji: pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego i rzepaku ozimego, tj. na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego. Najniżej oceniono stan plantacji: żyta i mieszanek zbożowych ozimych (na 3,6 stopnia).
W przekroju wojewódzkim stan zasiewów zbóż ozimych był zróżnicowany. Oceny stanu poszczególnych gatunków zbóż ozimych wahały się:
- dla pszenicy - od 3,5 stopnia kwalifikacyjnego w województwach: kujawsko- pomorskim i łódzkim do 4,2 w województwie opolskim i 4,1 stopnia w województwie śląskim;
- dla żyta - od 3,4 stopnia kwalifikacyjnego w województwie wielkopolskim do 4,4 w województwie śląskim;
- dla jęczmienia - od 3,6 stopnia kwalifikacyjnego w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, pomorskim i wielkopolskim do 4,5 w województwie śląskim;
Czytaj dalej na następnej stronie...