Partner serwisu Produkcja roślinna
Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Przetrząsacze karuzelowe KW
2014-02-27 -
Zamgławiacz termiczny TS-75L Masterfog
2020-04-30 -
Owijarka do bel okrągłych G1015 GOWEIL
2020-07-24
Wstępna ocena przezimowania zbóż ozimych i rzepaku w 2016 r.
Z badań polowych przeprowadzonych przez rzeczoznawców wojewódzkich pod koniec lutego br. wynika, że uprawy ozime w całym kraju przezimowały dużo gorzej niż w roku 2015 - poinformował Główny Urząd Statystyczny we Wstępnej ocenie przezimowania upraw ozimych w 2016 roku.
Przezimowanie zbóż i rzepaku
Zaobserwowane lokalnie dość duże straty zimowe, tj. spore uszkodzenia roślin powstały w wyniku:
-
niskich temperatur przy braku okrywy śnieżnej i wysmalania roślin w wyniku silnych wiatrów,
-
zmniejszonej mrozoodporności na skutek słabego wyrośnięcia roślin jesienią na niektórych plantacjach,
-
występowania dość dużych dobowych wahań temperatury na przedwiośniu, które osłabiały system korzeniowy roślin ozimych.
Jak wynika z oceny rzeczoznawców wojewódzkich GUS, w kraju do zaorania zakwalifikowano co najmniej 7% areału zasiewów zbóż ozimych oraz 15% rzepaku i rzepiku ozimego. Największe straty w areale sięgające 30% powierzchni plantacji rzepaku i rzepiku ozimego odnotowano w województwach: kujawsko-pomorskim, podlaskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim, natomiast zbóż ozimych najwięcej zaorano w województwach: pomorskim – 30%, kujawsko-pomorskim – 25% i warmińsko-mazurskim – 20%.
W badanych próbach polowych udział roślin żywych i nasion kiełkujących wyniósł w tym roku dla pszenicy ozimej – 87% i mniej o 9 pkt. proc. niż w roku ubiegłym, żyta – 95% - na poziomie roku ubiegłego, jęczmienia ozimego – 90% i mniej o 6 pkt. proc., pszenżyta ozimego – 91% i o 4 pkt. proc., a dla rzepaku i rzepiku ozimego – 79% i o 10 pkt. proc. Poza tym w badanych próbach monolitowych stwierdzono od 3% do 10% roślin wątpliwych. Najwięcej roślin wątpliwych zaobserwował w zasiewach rzepaku i rzepiku ozimego, co wpłynęło na niższą obsadę roślin na 1 m2.
Pomimo zaorania znacznej powierzchni zbóż ozimych, część plantacji w słabej kondycji i z niską obsadą roślin na 1 m2 pozostawiono pod zbiory.
Z cyfrowej analizy zdjęć satelitarnych stanu rozwoju upraw, wykonanej w Instytucie Geodezji i Kartografii wynika, że w I i II dekadzie kwietnia 2016 r. stan rozwoju upraw w województwach południowo-zachodnich był lepszy, a w województwach północnych gorszy w porównaniu do wskaźnika zieleni z tych samych dekad roku poprzedniego. Jednak decydujący wpływ na wysokość plonów, zarówno upraw ozimych, jak i jarych, będzie miał przebieg warunków agrometeorologicznych w następnych miesiącach wegetacji.