Partner serwisu Produkcja roślinna
Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Podwozie ramowe
2016-05-11 -
Sprzęg do pras
2013-06-19 -
JOHN DEERE szyba tylna do kabiny LX 042117
2011-12-13 -
Ciągnik KUBOTA M110GX 115 KM
2013-08-18 -
Rozrzutnik obornika N-255/5 10 ton Igamet
2016-05-13
Jesienna ocena stanu upraw w 2015 roku
Ciepła i słoneczna pogoda we wrześniu stwarzała dobre warunki dla przeprowadzania zbioru upraw, ale niekorzystnie wpływała na stan uwilgotnienia gleby. Ilość wrześniowych opadów deszczu była bardzo zróżnicowana regionalnie - podaje Główny Urząd Statystyczny.
Wrzesień
Pomimo obserwowanych w obrębie miesiąca opadów deszczu na poziomie nieco większym od średniej wieloletniej, na znacznym obszarze kraju nadal notowano silne przesuszenie gleby, które utrudniało wykonywanie prac polowych, a głównie orek przedsiewnych i siewów ozimin. Niedobór wilgoci w glebie lokalnie stwarzał też niekorzystne warunki dla kiełkowania ziarna i wschodów roślin ozimych. Początkowo znacznie utrudnione było prowadzenie zbioru buraków cukrowych.
Na początku września zakończono rozpoczęte w sierpniu siewy rzepaku ozimego. W pierwszej dekadzie września rozpoczęto siewy żyta i pszenżyta, a w połowie miesiąca pszenicy ozimej. W trakcie miesiąca kontynuowano rozpoczęte w sierpniu wykopki ziemniaków, a w trzeciej dekadzie września lokalnie przystąpiono do zbioru buraków cukrowych. W całym kraju w sumie zakończono zbiór kukurydzy na zielonkę, a w drugiej połowie września rozpoczęto również zbiór kukurydzy na ziarno.
Październik
Warunki agrometeorologiczne w październiku były zróżnicowane. Pogoda na początku miesiąca sprzyjała powszechnie wykonywanym pracom polowym, w tym szczególnie zbiorom upraw. Występujące w kolejnych dniach października chłodniejsze dni minimalnie wpłynęły na spowolnienie procesów życiowych roślin. Notowane wtedy opady deszczu poprawiły stan uwilgotnienia przesuszonej wierzchniej warstwy gleby i miały sprzyjający wpływ na siew ozimin, procesy kiełkowania ziarna i wschody roślin. Do końca drugiej dekady października zakończono rozpoczęte we wrześniu siewy żyta i pszenżyta oraz pszenicy ozimej. Oziminy wysiane we wrześniu zaczęły się krzewić pod koniec października.
W drugiej dekadzie miesiąca zakończono wykopki ziemniaków. Prowadzono w dalszym ciągu zbiór buraków cukrowych oraz kukurydzy uprawianej na ziarno. Pod koniec października na ogół prace te zakończono. W ciągu miesiąca trwał sprzęt poplonów ścierniskowych. Powszechnie wykonywano orki przedzimowe. Z uwagi na niedostateczne uwilgotnienia gleby w niektórych rejonach kraju wykonywanie orek było utrudnione.
Czytaj dalej na następnej stronie...