Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w raporcie dotyczącym Wynikowych szacunków produkcji głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2012 roku przygotowanie pól pod zasiewy ozimin na jesieni 2011 roku z powodu miejscami znacznego przesuszenia gleby utrudniało wykonywanie jesiennych prac polowych, tj. orek przedsiewnych i siewów ozimin.
Ciepła, słoneczna i na ogół bezdeszczowa pogoda we wrześniu stwarzała dobre warunki dla prowadzenia zbiorów upraw. Rejonami jednak nadmierne przesuszenie gleby utrudniało wykonywanie jesiennych prac polowych, przede wszystkim orek przedsiewnych i siewów ozimin. Na początku września kończono siewy rzepaku ozimego. W pierwszej połowie września zakończono zbiór kolejnego pokosu traw łąkowych i wieloletnich roślin motylkowych, kontynuowano rozpoczęte w sierpniu wykopki ziemniaków, a w trzeciej dekadzie września lokalnie przystąpiono do zbioru buraków cukrowych. W drugiej połowie września rozpoczęto także zbiór kukurydzy na ziarno.
Ciepła i słoneczna pogoda w pierwszej i drugiej dekadzie października stwarzała bardzo dobre warunki do zbioru upraw okopowych i pastewnych. Znaczne ochłodzenie połączone z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu, które wystąpiło na obszarze całej Polski w trzeciej dekadzie października przejściowo zahamowało wegetację pozostających na polach upraw np. buraków cukrowych oraz roślin ozimych wysianych pod zbiory 2013 roku.
Ciepły, pogodny listopad przyczynił się do ożywienia wegetacji i dalszego wzrostu ozimin. W końcowej fazie jesiennej wegetacji zboża ozime i rzepak ozimy są bardzo dobrze, a czasami wręcz nadmiernie wyrośnięte.
Rzeczoznawczy terenowi GUS stan zbóż ozimych w październiku br. ocenili jako nieco lepszy niż w roku ubiegłym, a rzepaku i rzepiku na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego.
źródło: GUS foto:
Gospodarz.pl