Siarka – ważny składnik plonotwórczy

Zbilansowane nawożenie warunkujące uzyskanie wysokich i wartościowych plonów roślin uprawnych, wymaga uwzględnienia obok NPK, także siarki. Planując uprawę rzepaku, a także zbóż, kukurydzy, buraka cukrowego, należy pamiętać o dostarczeniu roślinom odpowiedniej ilości siarki oraz jej zastosowanie w najwłaściwszej formie.

Siarka – ważny składnik plonotwórczy


Objawy niedoboru siarki można łatwo pomylić z niedoborami azotu bądź magnezu. Przy czym charakterystyczna cecha odróżniająca niedobory tych pierwiastków to: niedobór siarki pojawia się na najmłodszych liściach, natomiast azotu i magnezu na starszych.

Wybrać odpowiedni nawóz… 

Siarka pobierana jest przez rośliny głównie z gleby, poprzez system korzeniowy rośliny, w postaci jonu siarczanowego. Koniecznością jest więc stosowanie szybkodziałających nawozów, zawierających w swoim składzie siarkę w formie siarczanowej. Stosując nawozy zawierające np. siarkę elementarną, narażamy rośliny na niedobór tego pierwiastka, gdyż nawozy te muszą ulec przemianom w glebie, tj. przejść do formy siarczanowej, a to wymaga czasu… Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie siarki pogłównie wiosną w postaci nawozu, takiego jak Saletrosan® 26. Nawóz ten obok siarki zawiera również azot, jest więc doskonałym rozwiązaniem w wiosennym nawożeniu roślin. 

Saletrosan® 26 zawiera w swoim składzie 26% azotu w tym w formie amonowej wolniej działającej, stymulującej rozwój korzeni roślin – 19 % i saletrzanej działającej szybko – 7%, a także 13% siarki (S) tj. 32,5% w przeliczeniu na trójtlenek siarki (SO3), rozpuszczalnej w wodzie, w formie siarczanowej. Jest szczególnie polecany do nawożenia roślin wymagających większych ilości siarki, jak rośliny kapustowate, w tym szczególnie rzepak, a także kapusta, kalarepa, gorczyca. Jest idealnym nawozem dla roślin, które obok dobrego zaopatrzenia w azot, potrzebują również szybko działającej siarki siarczanowej. Pozwala utrzymać dobre zaopatrzenie roślin w azot, a dzięki obecności siarki efektywnie go wykorzystać.



Tagi:
źródło: