| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż i oleistych (24-28.08.2015)

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie listopadowym przez tydzień stracił na wartości 1,5% do 358,8 Euro/t i o 4,5% w stosunku do 375,3 Euro/t przed dwoma tygodniami – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż i oleistych (24-28.08.2015)

Notowania oleistych

Rzepak stracił na wartości podążając za wirtualną podażą tegorocznych zbiorów oraz na fali zniżki cen surowców rolnych (soi i zbóż) na rynkach globalnych wywołane obawą dotyczącą rozwoju sytuacji ekonomicznej w Chinach. Poza tym najtańsza od 6 lat ropa wpływa spadkowo na ceny olejów roślinnych, a w wyniku surowców z których są tłoczone. W poniedziałek rzepak potaniał nawet do 348,8 Euro/t, a więc wartości najniższej od końca stycznia na fali obniżek cen surowców. Jak wynika z najnowszych danych KE, prognozy przeciętnych plonów rzepaku w tym roku mogą oscylować wokół 21-21,3 mln ton. Na rynku rzeczywistym staniały prawie wszystkie surowce oleiste oraz oleje. Jeśli utrzymają się obawy co do perspektyw światowej gospodarki, zniżki cen rzepaku mogą być krótkotrwale kontynuowane.
 
Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na listopad tego roku w obrębie tygodnia potaniała o 1,1% do 472,8 CAD/t, a przez 2 tygodnie o 3,9% na fali niepokojów o perspektywy popytu na rzepak w Chinach oraz podążając za soją.
 
W Chicago wrześniowy kontrakt terminowy na soję przez tydzień stracił na wartości 3,8% do 325,6 USD/t, podobnie kontrakty na dalsze terminy pod wpływem minorowych nastrojów na rynkach surowców rolnych w wyniku niepewności co do chińskiej gospodarki połączonych z perspektywą obfitych zbiorów w USA i na świecie. Dodatkowo umocnienie dolara amerykańskiego pogarsza perspektywy eksportu.
 
Jak wskazują analitycy FAMMU/FAPA, czwartkowe dzienne wzrosty były odpowiedzią na sygnały o dobrych perspektywach wywozu soi z USA, jakkolwiek nie zrekompensowały wcześniejszych obniżek. Dwa tygodnie wcześniej kontrakt ten kosztował 344 USD/t. Bardzo dobre prognozy światowych zbiorów, w tym także w USA w sezonie 2015/2016 powinny wpłynąć na dalsze zniżki cen. Wydaje się, że jedynie anomalie pogodowe, w tym głównie w USA mogą zmienić spadkowy trend dla soi.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: