Unijna jednostka monitorująca uprawy (MARS) opublikowała czerwcową prognozę plonowania głównych roślin uprawnych w 2023 r. Dla Polski aktualne prognozy zakładają plony gorsze niż rok temu (wyjątek stanowi kukurydza), ale znacznie powyżej średniej 5-letniej.
W stosunku do majowej prognozy, zostały nieco obniżone oczekiwania dotyczące plonów zbóż ozimych i jarych ze względu na regionalnie suche warunki w pierwszych dwóch dekadach maja.
Polska - plony średnie w 2023 roku (prognoza KE z 19-go czerwca 2023):
-
pszenica miękka: 5,18 t/ha; 5,34 t/ha w 2022 roku i 4,84 – średnia 5-letnia;
-
jęczmień: 4,09 t/ha; 4,43 w 2022 roku i 3,83 – średnia 5-letnia;
-
kukurydza na ziarno: 7,05 t/ha; 6,98 t/ha w 2022 roku i 6,79 – średnia 5-letnia;
-
żyto: 3,38 t/ha; 3,58 t/ha w 2022 roku i 3,07 – średnia 5-letnia;
-
pszenżyto: 4,32 t/ha; 4,51 t/ha w 2022 roku i 3,98 – średnia 5-letnia;
-
rzepak i rzepik: 3,23 t/ha; 3,38 t/ha w 2022 roku i 3,05 – średnia 5-letnia.
Komentarz MARS w sprawie Polski:
Polska - Północ i północny zachód są zbyt suche dla upraw ozimych i jarych
Korzystne opady w trzeciej dekadzie maja złagodziły suche warunki, które rozwijały się przez pierwsze dwie dekady miesiąca z powodu znacznego deficytu opadów.
Warunki uwilgotnienia gleby poprawiły się na początku kwitnienia zbóż ozimych i zasiewów jarych, ale niektóre obszary pozostały suche.
Od końca maja poprawiły się warunki agrometeorologiczne sprzyjające rozwojowi upraw wiosennych i letnich. Pierwsza i druga dekada maja charakteryzowały się znacznym deficytem opadów i pogłębiającym się deficytem wilgoci w glebie (wyraźny głównie w regionach centralnych i północno-zachodnich).
Niska intensywność, ale częste opady deszczu w trzeciej dekadzie maja złagodziły suche warunki glebowe (z wyjątkiem regionów południowo-wschodnich). Pierwsza dekada czerwca charakteryzowała się ponadprzeciętnymi sumami opadów w centralnym pasie północ-południe i poniżej średniej w regionach zachodnim i południowo-wschodnim.
W maju temperatury były nieco poniżej średniej na północnym wschodzie i powyżej średniej na południowym zachodzie, natomiast początek czerwca był nieco cieplejszy niż zwykle.
Warunki agrometeorologiczne uległy znacznej poprawie od końca maja, podtrzymując wzrost wegetatywny zbóż jarych i nasycanie zbóż ozimych. Niemniej jednak wcześniejsze susze mogły negatywnie wpłynąć na potencjał plonowania zbóż jarych w fazie krzewienia, a także zbóż ozimych w fazie kwitnienia i wczesnego zasypywania ziarna, zwłaszcza na glebach lżejszych w regionach suchych.
Jak dotąd łagodne temperatury chroniły rośliny przed stresem termicznym podczas fazy kwitnienia i zapełniania ziarna. Po suchym i zimnym początku sezonu, rośliny jare korzystają z poprawy warunków termicznych i wilgotnościowych gleby oraz odzyskują swój wzrost wegetatywny.
Nasze wskaźniki modelu upraw pokazują, że rozwój i akumulacja biomasy upraw letnich są obecnie zbliżone do średnich wartości sezonowych. Niemniej jednak pojawiły się pewne obawy związane z presją szkodników, zwłaszcza w przypadku buraków cukrowych.
Nasze oczekiwania dotyczące plonów zbóż ozimych i jarych zostały nieco obniżone ze względu na regionalnie suche warunki w pierwszych dwóch dekadach maja. W przypadku upraw letnich nasze oczekiwania opieramy na trendach. Jako substancja wodna deficyty występują po suchej wiośnie, większa ilość opadów w nadchodzących tygodniach jest niezbędna do prawidłowego rozwoju upraw i utrzymania tych perspektyw.
źródło: Gospodarz.pl/WGT S.A./Andrzej Bąk foto:
Gospodarz.pl/DK