Partner serwisu Produkcja roślinna
Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Ciągnik Steyr Terrus CVT
2020-03-12 -
Osuszacz do wędzarni Borniak
2014-05-12 -
Track Deutz Fahr - Pojazd dla dzieci
2011-09-09 -
Ładowarka teleskopowa JCB 541-70 AGRI
2020-05-22 -
CASE / STEYR - szyba drzwiowa L zielona
2011-12-13
2013-08-14
| Autor: mikolaj
Odpowiedź MRiRW na pismo KRIR ws. niskich cen pszenicy i rzepaku
W związku z wystąpieniem Zarządu KRIR z dnia 26 lipca br. w sprawie niskich cen pszenicy i rzepaku resort rolnictwa poinformował, że analizując sytuację na rynku krajowym należy mieć na względzie, że krajowy rynek produktów rolnych w tym zbóż i rzepaku jest powiązany z rynkiem wspólnotowym oraz światowym. Niekorzystne warunki agrometeorologiczne, które wystąpiły w 2012r. w krajach głównych eksporterów zbóż i roślin oleistych przyczyniły się do kształtowania sytuacji popytowo - podażowej oraz poziomu cen na rynkach rolnych. Rekordowo wysoki poziom cen zbóż i roślin oleistych w ubiegłym sezonie był zachętą do zwiększania areału światowych upraw przewidzianych do zbiorów w 2013 roku
Podobne tendencje wystąpiły również w Polsce. W ubiegłym roku odnotowano rekordowo wysokie ceny transakcyjne w obrotach nasionami rzepaku. Korzystna koniunktura przełożyła się na decyzje produkcyjne rolników, w efekcie których w roku bieżącym w Polsce rzepak zbierany jest z areału około 930 tys. ha. Prognozowane wysokie zbiory wstępnie oszacowane na 2,4 do 2,5 mln t, tj. od 28,8 do 38,2 % więcej od ubiegłorocznych oraz ograniczenie przez przemysł paliwowy w całej Unii Europejskiej zapotrzebowania na estry oleju rzepakowego spowodowały nadwyżkę podaży nad popytem.
Czytaj raport GUS na temat wstępnej oceny upraw rzepaku
Czytaj raport GUS na temat wstępnej oceny upraw rzepaku
Informacje o areale upraw oraz prognozowanych zbiorach spowodowały, że od początku sezonu 2013/14 ceny na rynkach światowych wykazują tendencję spadkową co przekłada się również na wysokość cen w kraju. Relacje cen krajowych z cenami na rynkach światowych w ostatnich 10 latach przedstawia poniższy wykres, który jednoznacznie wskazuje na ich silną korelację.
Według Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej prowadzonego w MRiRW w pierwszym tygodniu sierpnia br. średnia cena nasion rzepaku utrzymywała się na poziomie 1464 zł/t i była niższa o 27,8% niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Z danych Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wynika, że w dniu 8 sierpnia br. ceny skupu rzepaku wahały się od 1140 - 1365 zł. Natomiast przy większych partiach towaru cena wyniosła 1425 zł/t. Jeszcze wyższe ceny otrzymują rolnicy, którzy podpisali umowy kontraktacyjne. Z dostępnych informacji wynika, że w roku bieżącym ilość umów oraz określony w nich poziom dostaw uległ obniżeniu w stosunku do roku 2012.
Śledź notowania zbóż i oleistych na Gospodarz.pl
Resort rolnictwa poinformował, że spółka ELEWARR jest podmiotem, działającym w oparciu o Kodeks spółek handlowych w którym 100% udziałów posiada Agencja Rynku Rolnego. Odpowiedzialność za skutki działalności spółki zgodnie z przepisami obowiązującego prawa ponoszą jej organa statutowe - zarząd i Rada Nadzorcza. Magazyny Spółki położone na terenie całego kraju są przystosowane do długoterminowego przechowywania surowców rolnych. Działalność spółki obejmuje między innymi:
- obrót surowcami i produktami rolnymi oraz przetworami zbożowymi,
- świadczenie usług skupu, przechowywania oraz suszenia zbóż innym podmiotom gospodarczym,
- eksport i import surowców i produktów rolnych,
- składowanie w komorach materiałów sypkich (pelety, granulaty, wysłodki cukrowe),
- ważenie pojazdów samochodowych, wagonów kolejowych,
- rozładunek towarów na bocznicach kolejowych,
- dzierżawa pomieszczeń biurowo-handlowych i placów składowych.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/KRIR, foto:
Gospodarz.pl