Notowania zbóż i oleistych
W Paryżu lekko w górę odbiły kontrakty najbliższe na kukurydzę i rzepak, ale spadek zaliczyła pszenica. Miniony tydzień, a zwłaszcza jego druga połowa, przebiegał pod znakiem stabilizacji notowań kontraktów na zboża i soję, po zaliczeniu sporej przeceny w tygodniu poprzedzającym. W trendzie spadkowym pozostawała już tylko kanadyjska canola, która zaliczyła siedem kolejnych sesji na minusie, tracąc w ciągu tygodnia 3,7%.
W rozliczeniu tygodniowym na wartości zyskała amerykańska kukurydza, wspierana silnym eksportem. W Chicago seria najbliższa kukurydzy podrożała w tym czasie o 0,9%. Pszenica SRW i soja w skali tygodnia straciły na wartości niecały procent.
W piątek w Chicago, fundusze hedgingowe były kupującym netto 3 tys. kontraktów na kukurydzę, ale sprzedającym netto 3 tys. kontraktów na soję. Kapitał spekulacyjny był neutralny tego dnia w przypadku pszenicy.
W przypadku unijnych kontraktów, notowania kukurydzy pozostawały stabilne, a seria najbliższa potaniała w minionym tygodniu o symboliczne 0,25 euro do 172,25 eur/t. Pszenica zamknęła piątek ceną 172 euro, po stracie tygodniowej na poziomie 1,75 euro (-1,0%). Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, rzepak ze starych zbiorów (seria majowa) stracił na wartości 4,75 euro (-1,15%) do 407,5 eur/t, a seria sierpniowa (nowe zbiory) potaniała o 6,5 euro do 371,25 eur/t (najniżej od listopada 2016). Notowania rzepaku pozostawały pod wpływem taniejącej canoli i soi i dużo niższych cen ropy. Ropa straciła na wartości ok 10% w okresie 8-14 marca, po czym jej notowania ustabilizowały się w okolicy 51 usd/t (Brent) i 48-49 usd/t (WTI).
Według FranceAgriMer 92% areału pszenicy ozimej jest w dobrej lub doskonałej kondycji (bez zmian w ciągu tygodnia).
Ubiegły tydzień przebiegał pod znakiem słabnącego dolara wobec głównych walut. W prawdzie w minioną środę FED podniósł stopy procentowe w USA, to jednak zapowiedź wolniejszego tempa dalszego zacieśnianie polityki monetarnej (podwyżek stóp), osłabiła dolara amerykańskiego. Osłabienie dolara sprzyjało notowaniem złotego. Polska waluta zamknęła tydzień na poziomie poniżej 4 zł, zarówno za USD, jak i franka szwajcarskiego
Czytaj dalej na następnej stronie...