Tygodniowe wysyłki eksportowe (tydzień kończący się 23-czerwca) w USA były na przyzwoitym poziomie i wyniosły:
Kukurydza: 1,451 mln ton; soja: 272,1 tys. ton i pszenica: 511,7 tys. ton. W przypadku pszenicy USA od początku czerwca trwa już nowy sezon (2016/17).
W poniedziałek, USDA raportował zamówienie 150 tys. amerykańskiej soi, prawdopodobnie przez Chiny.
W Paryżu, kontrakty na zboża oraz rzepak zamknęły poniedziałek wzrostami i nawet unijna pszenica nie poddała się presji spadkowej płynącej zza oceanu. Wzrosty najbliższych serii pszenicy i kukurydzy były skromne, na poziomie 0,75 eur/t. Dużo bardziej umocnił się wczoraj rzepak, korzystając z silnego wybicia cen soi, ale także canoli. Najbliższa seria rzepaku podrożała o 4,25 eur/t do 356,25 eur/t i odrobiła w całości piątkową przecenę.
Niekorzystne warunki pogodowe utrzymują się na wielu obszarach Francji i Niemiec, ale w Basenie Morza Czarnego zapowiadają się dobre zbiory.
We wtorkowe przedpołudnie rosną notowania zbóż i oleistych po obu stronach Atlantyku. Wyjątkiem jest unijny kontrakt na pszenicę, który tanieje teraz, reagując z opóźnieniem na wczorajszą, blisko 2%, przecenę pszenicy w Chicago.
Na globalnym rynku akcji widoczne jest we wtorek odreagowanie wcześniejszych spadków (Brexit), na wartości zyskuje dzisiaj euro w stosunku do dolara.
Czytaj dalej na następnej stronie...