Partner serwisu Produkcja roślinna
Kategorie
Zobacz również tu
-
Bio Babalascy – 40 lat i złote gody
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Poidła wylewne PUG
2013-12-31 -
Przetrząsacz karuzelowy Sip SPIDER 900|8
2020-01-14 -
Wentylatory DX Winterwarm
2020-07-17 -
Ciągnik Case IH Farmall C
2013-03-29 -
Traktorek Kubota A17D 4x4
2011-12-19
Kiedy i jak pobrać próby glebowe pod uprawę buraków cukrowych
Sezon agrotechniczny w pełni. Wkrótce przyjdą żniwa, zdaniem ekspertów Suedzucker Polska jest to dobry moment na zaplanowanie i przygotowanie stanowisk pod uprawę buraków w przyszłym sezonie.
Dobrym początkiem jest wykonanie analiz gleby metodą EUF (Elektro Ultra Filtracji), która analizuje przemieszczanie się jonów w roztworze wodnym do elektrod o odpowiednim ładunku, dzięki czemu możemy określić ilościową i jakościową zawartość podstawowych składników w glebie. Najczęściej ocenianymi pierwiastkami w opcji podstawowej są: azot, fosfor, potas, magnez, wapń, siarka i bor.
Próbkę reprezentatywną (jedną na ok 3-5 ha), można już pobrać z pola z dojrzałym technologicznie przedplonem (pszenica – inne zboża) lub natychmiast po jego zbiorze. Ważne jest aby pole nie było spulchnione (brak uprawek), a próba była reprezentatywna (ok. 25 nakłuć po przekątnej pola), pobrana laską glebową z profilu glebowego (do ok. 30 cm). Z wielu próbek sporządza się jedną (ok. 0,5 kg), koduje i wysyła za pośrednictwem Doradców SZP do laboratorium. Po ok. 2-3 tygodniach od dnia pobrania próby, plantator otrzymuje wyniki analizy i zalecenie nawozowe.
Dzięki wynikom analizy gleby możemy precyzyjnie określić jakie nawozy i w jakim terminie należy zastosować, by zapewnić kompleksowe odżywienie buraków. Przenawożenie, podobnie jak niedobór składników w różnych okresach wegetacji ogranicza wzrost rośliny, obniża plon cukru i pogarsza jakość.
W roku 2014 wszyscy Plantatorzy chcący uprawiać buraki dla SZP powinni mieć wykonane analizy gleby i nawozić w oparciu o uzyskane wyniki - podaje Suedzucker.