Od roku 2014 zmienią się zasady obliczania podatku rolnego. Przy jego obliczaniu będzie bowiem brana pod uwagę średnia ceny skupu żyta z 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy.
Zmiany wprowadza ustawa z 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym (Dz.U. z 2013 r. poz. 660), która wchodzi w życie 1 października 2013 roku. Znowelizowana przez Sejm na początku kwietnia ustawa zakłada zmianę sposobu obliczania podatku rolnego tak, by jego wysokość nie była uzależniona od wahań cen żyta, co w założeniu ma stabilizować wydatki gospodarstwa rolnego, a także dochody gmin.
Nowe uregulowania zakładają, że przy obliczaniu podatku rolnego za 2014 r. podstawą wyliczenia od 1 ha gruntów będzie, tak jak do tej pory, równowartość pieniężna 2,5 lub 5 q żyta - ale obliczona według średniej ceny skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy (obecnie za trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy).
Natomiast średnia cena skupu żyta będzie ustalana na podstawie komunikatu Prezesa GUS ogłaszanego w "Monitorze Polskim" w terminie do 20 października roku poprzedzającego rok podatkowy. Do obliczania podatku za rok 2013 stosuje się przepisy dotychczasowe.
źródło: Gospodarz.pl/Zachodniopomorska Izba Rolnicza foto:
sxc.hu