Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-11-22
-
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski
2024-11-22 -
Wyniki kontroli jakości przekąsek słonych
2024-11-22 -
Ceny serów w Polsce (10.11.2024)
2024-11-22
Poznaj produkty
-
Mulczery profesjonalne ORSI WPK M
2015-03-12 -
DEUTZ - szyba boczna
2011-12-13 -
Agregat Uprawowy Z Wałem Przednim 2,5 M
2014-01-06 -
Kompaktowy kultywator FF310 BASELIER
2020-10-02
Nie ma przeszkód formalnych dla dalszej ekspansji Polski na rynek Arabii Saudyjskiej
Na początku ubiegłego tygodnia delegacja w skład której wchodzili przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Głównego Inspektoratu Weterynarii, Państwowego Instytutu Weterynarii i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi złożyła wizytę w Królestwie Arabii Saudyjskiej. Celem wizyty było m.in. omówienie szeregu kwestii związanych z wymianą towarową pomiędzy Polską a Królestwem Arabii Saudyjskiej, zwłaszcza tych ograniczających eksport polskiej żywności.
Podczas wizyty przeprowadzono rozmowy z Panem Hamadem A. Al-Batshanem, wiceministrem rolnictwa Arabii Saudyjskiej, a także kierownictwem Saudyjskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (Saudi Food and Drug Authority – SFDA), który w Arabii Saudyjskiej odpowiada za dostęp zagranicznej żywności na tamtejszy rynek (SFDA odpowiada m.in. za kwestie fitosanitarne i w tym obszarze jest odpowiednikiem PIORIN).
W trakcie spotkań wyjaśniono szereg kwestii związanych z wymianą handlową pomiędzy oboma krajami, w tym wyjaśniono kwestie przepisów fitosanitarnych. Królestwo Arabii Saudyjskiej jest państwem dynamicznie rozwijającym się, ze stale powiększającą się liczbą ludności. Jednocześnie niekorzystne warunki klimatyczno-glebowe, a zwłaszcza ograniczone zasoby wodne, zmuszają ten kraj do ciągłego importu żywności, w tym żywności pochodzenia roślinnego. W grupie tej szczególnie ważny dla Arabii Saudyjskiej jest import zbóż konsumpcyjnych (zwłaszcza pszenicy) i paszowych, innych komponentów służących do produkcji pasz, a także import świeżych owoców i warzyw. Niektóre z tych towarów, zwłaszcza zboża, są już obecnie eksportowane z Polski do Arabii Saudyjskiej w znacznych ilościach, jednak potrzeby Arabii Saudyjskiej są bardzo duże i nie ma przeszkód formalnych dla dalszej ekspansji Polski na ten wymagający rynek.