We wtorek posłowie poparli w głosowaniu projekt przepisów, które mają wprowadzić pułap dla produkcji biopaliw konwencjonalnych i przyspieszyć przejście na biopaliwa nowej generacji. Plan ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, których przyczyną jest coraz częstsze wykorzystywanie gruntów rolnych na uprawy roślin potrzebnych do produkcji biopaliw.
Przyspieszyć przejście na biopaliwa nowej generacji
Nie później niż 18 miesięcy po wejściu w życie dyrektywy państwa członkowskie będą zobowiązane do określenia krajowych poziomów docelowego udziału biopaliw nowej generacji (produkowanych z odpadów i pozostałości, na przykład z wodorostów) w całkowitym zużyciu paliw w transporcie drogowym.
Państwa członkowskie będą miały czas do 2017 by wprowadzić zapisy dyrektywy do prawa krajowego.
Więcej na temat ILUC
Przeznaczanie gruntów rolnych pod uprawy roślin wykorzystywanych w produkcji biopaliw zmniejsza powierzchnię dostępną dla roślin spożywczych. Gdy brakuje gruntów rolnych do produkcji żywności, nasila się tendencja do zajmowania nowych ziem pod uprawy, na przykład przez wylesianie. Proces ten znany jest jako pośrednia zmiana użytkowania gruntów (ILUC). Wylesianie zwiększa emisję gazów cieplarnianych, które częściowo lub całkowicie niwelują korzystne efekty stosowania biopaliw.
Parlament wzywa już od 2008 roku by czynnik ILUC był brany pod uwagę w polityce biopaliw w UE. Tymczasem na uprawę biopaliw na gruntach rolniczych przeznacza się w UE nawet 10 miliardów (informacja niepotwierdzona) dotacji publicznych rocznie.
źródło: Gospodarz.pl/PE, foto:
sxc.hu