Wbrew sensacyjnym doniesieniom medialnym nie znikną oznaczenia „benzyna”, "olej napędowy”, ON”, „Pb95”, „Pb98”. Nie będą też „zakazane” nazwy marketingowe, np. „Verva", „Ultimate, „Dynamic", „Power", „Gold", „Excellium", "Drive" itd. W głównej mierze oznaczenia te odnoszą się bowiem do zawartości biokomponentów (bioetanolu w benzynie i FAME w dieslu). Wprawdzie stacje paliw i tak od dłuższego już czasu miały obowiązek informowania klientów o zawartości bio w sprzedawanych paliwach, lecz do wielu z nich to nie docierało.
Unijna Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE odnosi się do rozwoju ogólnounijnej infrastruktury paliw alternatywnych. Dyrektywa ta wychodzi naprzeciw przyszłym potrzebom dotyczącym zapewnienia szerszego dostępu do paliw alternatywnych oraz zawiera wymóg, zgodnie z którym nowe pojazdy i wszystkie odmierzacze paliw na stacjach/ stacje ładowania będą musiały być oznaczone etykietami, by umożliwić kierowcom łatwiejszy dobór paliwa, odpowiedniego dla danego rodzaju pojazdu. Informacje te są już wprawdzie w instrukcjach obsługi pojazdów oraz są umieszczone przy korkach i klapkach wlewu paliwa, jednak nie były do tej pory zharmonizowane w całej Europie. Dyrektywa ustanawia wdrożenie nowego, jednoznacznego i zharmonizowanego zestawu etykiet paliwowych.
Etykiety pojawią się:
-
na wszystkich nowo wyprodukowanych pojazdach bezpośrednio w pobliżu korków/klapek wlewu paliwa, a także w instrukcji użytkowania pojazdów. W przypadku nowszych pojazdów etykiety mogą się również pojawić w instrukcji obsługi w wersji elektronicznej dostępnej w systemie audionawigacyjnym;
-
na wszystkich ogólnodostępnych stacjach tankowania pojazdów na odmierzaczach paliw oraz na pistolecie odmierzacza;
-
w punktach sprzedaży pojazdów.
Nad wzorami i formatem nowych etykiet zgodnie z ogólnymi wytycznymi Dyrektywy 2014/94/UE pracował zespół zadaniowy w ramach Komitetu Technicznego 441 (TC441) CEN (Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego). Wśród jego członków byli unijni eksperci z branży samochodowej i paliwowej, przedstawiciele organizacji pozarządowych reprezentujących konsumentów, krajowych organów normalizacyjnych, rządów państw UE oraz Komisji Europejskiej. Parametry techniczne oraz rozmiary nowych etykiet zgodne są z normą EN16942.
Od 12 października etykiety muszą znaleźć się na wszystkich odmierzaczach paliw oraz ich pistoletach. Etykiety na pistoletach oraz odmierzaczach mają takie same wzory jak na samochodach i w instrukcjach obsługi pojazdów, mają jedynie inny rozmiar minimalny:
-
pojazdy (w sąsiedztwie korka/klapki wlewu paliwa): minimum 13 mm średnicy;
-
stacje paliw: minimum 30 mm średnicy na odmierzaczu.
Etykiety w punktach tankowania paliwa mogą zawierać dodatkowe informacje [np. nazwy marketingowe], zgodnie z wymogami krajowymi oraz w miejscowym języku.
Jako że jest to termin osiągnięcia zgodności z przepisami, producenci pojazdów oraz operatorzy stacji paliw (np. PKN Orlen) rozpoczęli wprowadzanie etykiet w okresie przejściowym przed tą datą.
Czytaj dalej na następnej stronie...