Uwzględniając pulę środków ustaloną w projekcie ustawy budżetowej na 2017 rok na zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej nie jest możliwe zwiększenie stawki zwrotu podatku do pełnej wysokości zawartej w cenie oleju napędowego - poinformowało ministerstwo rolnictwa.
W związku z pismem KRIR w sprawie podwyższenia zaproponowanej w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2017 r., stawki zwrotu podatku akcyzowego – resort rolnictwa poinformował, że uwzględniając kwotę środków ustaloną w projekcie ustawy budżetowej na 2017 rok na zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej i pokrycie kosztów gmin w wysokości 860 mln zł, wydatkowanie na ten cel w 2016 r. kwoty 891,8 mln zł, nie jest możliwe zwiększenie stawki zwrotu podatku do pełnej wysokości zawartej w cenie oleju napędowego.
Ponadto zastosowanie minimalnych poziomów opodatkowania określonych w ww. dyrektywie, do produktów wykorzystywanych jako paliwa silnikowe dla celów produkcji rolnej zostanie uznane za zgodne z art. 108 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, pod warunkiem, że spełnia odpowiednie wymogi tej dyrektywy i jeżeli nie zostanie wprowadzone zróżnicowanie. W świetle ww. przepisów nie jest możliwe określenie innej stawki zwrotu podatku akcyzowego dla produkcji roślinnej i innej stawki dla produkcji zwierzęcej.
Jednocześnie MRiRW poinformowało, że nie jest aktualnie możliwa zmiana terminu składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego, ze względu na konieczność wystąpienia przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem do Ministra Finansów o uruchomienie rezerw celowych zwiększających budżety wojewodów w terminie do dnia 30 września danego roku.
źródło: Gospodarz.pl/KRIR/Katarzyna Kuznowicz, foto:
Gospodarz.pl/DK