Partner serwisu Paliwa i biopaliwa
Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Wiaty
2016-01-04 -
MASZYNA DO OBIERANIA CEBULI
2017-06-26 -
Kretołap standardowy Pułapka na krety
2014-05-12 -
Lejek do rozsiewacza 300 litrów
2011-10-18
Kilka słów o paliwach silnikowych
Paliwa silnikowe stosowane są jako materiał napędowy do pojazdów zaopatrzonych w silniki spalinowe.
Paliwo silnikowe jest substancją, która w wyniku utleniania, czyli spalania, daje duże ilości ciepła. Powstała w wyniku takiego procesu energia wykorzystywana jest z powodzeniem przez silnik pojazdu lub zespół maszyn i urządzeń do produkcji energii mechanicznej. Posiada zatem dzięki temu zdolność do wytworzenia i przekazania napędu pojazdom.
Wyróżnia się dwa rodzaje paliw należących do tej kategorii. Jedną z nich stanowią paliwa płynne, inaczej zwane ciekłymi. Zaliczamy do nich benzynę, olej napędowy i biopaliwa. Natomiast druga grupa dotyczy paliw gazowych, czyli gazu ziemnego, LPG, propanu i butanu.
Obecnie stacje benzynowe udostępniają szeroką gamę różnych typów paliwa. W przypadku benzyny, standardowe paliwa oznaczane są symbolem E95m, natomiast diesla ON.
Coraz bardziej popularne stają się również biopaliwa ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną społeczeństwa. Natomiast pod względem ekonomicznym dominuje LPG będący skroplonym gazem ziemnym. Dużym zainteresowaniem cieszy się również benzyna bezołowiowa, zajmująca nadal sporą część rynku.
Cechą charakterystyczną paliw silnikowych jest ich bardzo wysoka trwałość w różnych warunkach użytkowania. Zaś sporym minusem są nigdy nie stabilizujące się ceny, na które wpływają ceny ropy na rynku światowym oraz obciążenia podatkowe.