Partner serwisu Paliwa i biopaliwa
Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Półautomat spawalniczy SPAW MIG 210/2 WP
2011-05-11 -
NOWY Pług do śniegu do WÓZKA WIDŁOWEGO
2011-11-02 -
Agregat uprawowo siewny, lekki Milan S
2020-06-16 -
Cyklo-wentylatory
2014-01-21
Copa-Cogeca: udział biopaliw pochodzących z upraw rolnych musi wzrosnąć przynajmniej do 8%
W odpowiedzi na wynik głosowania w Parlamencie Europejskim, jakie odbyło się 11 września 2013 r., za narzuceniem ograniczenia do 6 % stosowania biopaliw pochodzących z upraw rolnych oraz wprowadzeniem czynników ILUC do Dyrektywy 2009/30/WE Copa-Cogeca ostrzegła, że takie posunięcie nie uwzględnia realiów produkcji biopaliw oraz stanowi zagrożenie dla przyszłości unijnego przemysłu biopaliw, stabilności rynku, zielonego wzrostu i dostaw pasz.
Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, stwierdził: - W rolnictwie i przemyśle dokonano olbrzymich inwestycji na rzecz sektora biopaliw po tym, jak w 2006 r. instytucje europejskie porozumiały się co do tego, że do 2020 r. 10 % paliw wykorzystywanych w transporcie ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Zmiana polityki o 180 stopni w celu dalszego ograniczenia – do 6 %, jest absolutnie nie do przyjęcia -.
Takie posunięcie zagrozi unijnym celom w kontekście energii i zmiany klimatu, dostawom pasz i 200 000 miejsc pracy, szczególnie na obszarach wiejskich.
Następnie dodał: - Produkty uboczne produkcji biopaliw konwencjonalnych, takie jak śruta rzepakowa, wysłodki buraczane i wywar gorzelniany zbożowy suszony (DDGS) odgrywają istotną rolę na rynku białek paszowych oraz w unijnym łańcuchu dostaw żywności, gdzie UE rejestruje coraz poważniejsze niedobory. Produkcja biopaliw konwencjonalnych jest skutecznym sposobem przywrócenia równowagi w sytuacji deficytu białek roślinnych w UE, podwyższenia stabilności rynków towarowych oraz cen dla konsumentów i rolników oraz pełnego wykorzystania zdolności produkcyjnej UE na rzecz stymulowania zielonego wzrostu na obszarach wiejskich -.
Niedawno opublikowane badanie dowodzi ponadto, że produkcja biopaliw w UE nie zagraża dostawom żywności i nie powoduje wzrostu cen żywności na świecie.
Pekka Pesonen podsumował: - Dlatego też udział biopaliw pochodzących z upraw rolnych musi wzrosnąć przynajmniej do 8%, a ponadto wszelkie odpady i pozostałości powinny wejść w zakres celu dotyczącego biopaliw zaawansowanych -.
Co więcej, Copa-Cogeca odrzuca wprowadzenie czynników ILUC na rzecz sprawozdawczości w obydwu dyrektywach UE z powodu braku rozsądnych dowodów naukowych. Wykorzystany model nie jest przejrzysty i nie nadaje się do precyzyjnego oszacowania zakresu zmiany użytkowania gruntów i wynikających z niej emisji gazów cieplarnianych, ze względu na uchybienia w weryfikacji danych oraz poważne problemy metodologiczne. Należy również odrzucić wielokrotne naliczanie, jako że wprowadza ono obywateli w błąd co do rzeczywistego poziomu zasobów odnawialnych.