W pierwszych dniach września słońce budzi nas parę minut po godzinie 4, a zachodzi już 18:30. Tylko w przeciągu tego miesiąca dzień skróci się o ponad 1,5 godziny. Warto pamiętać, że w okolicy 23 września nastąpi także jesienne zrównanie dnia z nocą, a zatem dzień w który powszechnie uważany jest jako pierwszy dzień jesieni. We wrześniu zatem definitywnie żegnamy się z latem wypatrując nadchodzącej dużymi krokami jesieni. Już w ostatnich dniach sierpnia mieliśmy do czynienia z chłodnymi nocami, których występowanie teraz stanie się normą. Pod koniec miesiąca możemy się też spodziewać porannych przymrozków.
-
Po zaschnięciu wykopujemy również bulwy begonii bulwiastej. Bulwy należy oczyścić i obsypać ich górną stronę fungicydem. Następnie umieszczamy je w skrzynce z suchym piaskiem lub torfem. Przez zimę przechowujemy w suchym i chłodnym pomieszczeniu.
-
Letnie kwiaty, które już zakończyły swój żywot, warto jest przeznaczyć na kompost.
-
W suche i słoneczne dni zbieramy nasiona roślin jednorocznych. Większość nasion możemy pakować w papierowe torebki i pozostawić w suchym miejscu aż do wiosny. Niektóre gatunki, jak np. czarnuszkę, chaber bławatek, maczek kalifornijski, nagietek, czy ostróżkę, można wysiać już we wrześniu - rośliny uzyskane z siewu jesiennego wcześniej rozpoczną wzrost i kwitnienie w następnym roku.
-
Modrzewie i daglezje mogły zostać zaatakowane przez krobika modrzewiowca. Jest to niewielki motyl (9-10 mm rozpiętości skrzydeł). Na przełomie maja i czerwca samice składają pojedynczo jaja na spodniej stronie igieł modrzewi. Po kilkunastu dniach wylęgają się gąsienice, które wgryzają się do igieł i minują je powodując ich żółknięcie. Pod koniec lata z wyjedzonych igieł sporządzają pochewki, w których zimują po uprzednim przyczepieniu ich przędzą do pączków krótkopędów lub w spękaniach kory. Jeżeli zatem zaobserwowałeś na swoich modrzewiach ojawy żerowania tego szkodnika, zołknięcie i skręcanie się igiełek, rośliny na początku września opryskaj preparatem owadobójczym, np. Basudinem. Oprysk trzeba będzie powtórzyć w połowie kwietnia.
-
Już we wrześniu pojawią się pierwsze opadające z drzew liście. Jeżeli ich sprzątanie zajmuje Ci zbyt wiele czasu (masz duży ogród i wiele drzew), zastanów się nad zakupem odkurzacza ogrodowego. Zastosowanie tego urządzenia przyspieszy sprzątanie liści. Przez specjalną rurę wlotową odkurzacz zasysa liście i od razu wpadają one do podczepionego worka. Kupując odkurzacz ogrodowy, wybierz model z funkcją rozdrabniania. Dzięki temu objętość liści składowanych w workach zmniejszy się nawet 10-krotnie!
Kalendarium pracy ogrodniczych. Kwiaty w domu, balkony i tarasy:
-
Rozpoczyna się okres sadzenia roślin zimozielonych, rosnących w skrzyniach balkonowych, takich jak np. wrzos pospolity.
-
Kończymy nawożenie roślin uprawianych w pojemnikach. Aby tegoroczne pędy już się nie rozwijały, ostatni możliwy termin nawożenia to końcówka sierpnia lub ewentualnie przełom sierpnia i września. Zasada ta dotyczy również kaktusów i sukulentów.
-
Ograniczamy również podlewanie roślin na balkonach i tarasach - podlewamy nadal ale już rzadziej i mniej obficie.
-
Rośliny wystawione na balkon lub do ogródka zabieramy na ich stanowisko w mieszkaniu. Najwcześniej przenosimy palmy, paprocie i figowce, uprzednio myjąc donice i rosnące w nich rośliny.
-
Od września możemy sadzić do doniczek cebule hiacyntów i innych roślin cebulowych przeznaczonych do zimowego pędzenia.
Kalendarium pracy ogrodniczych na trawniku:
-
Trawnik kosimy regularnie, najlepiej raz w tygodniu. Wrzesień jest miesiącem intensywnego wzrostu traw.
-
Kosimy trawę na łąkach kwiatowych. Drugi pokos traw należy wykonać, gdy znikną kwiaty, ale jeszcze zanim zwiędną pędy kwiatowe.
-
Przy słonecznej pogodzie możemy nanieść na trawnik cienką warstwę kompostu. Kompost nanosimy bardzo cieńką warstwą za pomocą miotły z brzozowych gałązek. Ponoć taki "top dressing" jest tajemnicą piękna słynnych angielskich trawników.
źródło: Źródło: Mój Ogród, Warszawa 1993, str. 536 - 543, Kwiaty na działce i balkonie, nr 2(35)/03, Mój Piękny Ogród, nr 1/99, Działkowiec, nr 1/2004; foto:
Gospodarz.pl/AN