Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
DEALER John Deere 5055e 4x4 55KM + Kabina
2012-04-23 -
NOWA Brona chwastownik 3 lub 6 metrów
2011-11-16 -
Pługi Maschio Moro
2014-04-01
Kalendarium prac ogrodniczych w sierpniu
Chociaż w sierpniu za oknem lato w pełni już teraz powinniśmy zacząć myśleć nie tylko o jesieni, ale nawet o przyszłym sezonie. Sierpniowe zabiegi robimy z myślą o ogrodzie na następny rok. Dzień jest coraz krótszy, zaczynają się poranne chłody, a na niektórych roślinach widać już niestety niewielkie oznaki nadchodzącej jesieni.
Kalendarium prac ogrodniczych w sadzie:
-
Kontynuujemy letnie cięcie drzew - wiśni, czereśni, jabłoni, grusz i brzoskwiń. W pierwszych dniach sierpnia przeprowadzamy cięcie jabłonek, których owoce dojrzewają pod koniec sierpnia lub na początku września. Podczas cięcia usuwa się lub skraca silne przyrosty roczne, zasłaniające dostęp światła do owoców w środkowej części korony drzewa. Dzięki temu jabłka będą dorodniejsze. Cięcie prześwietlające wiśni i czereśni przeprowadzamy natomiast po zbiorach, z reguły w drugiej połowie sierpnia. Wycinamy cienkie gałązki, które zbytnio zagęszczają korony drzew.
-
Po zbiorze owoców wykonujemy również cięcie śliw. W celu rozluźnienia i zmniejszenia koron pojedyncze konary wycinamy całkowicie lub skracamy za odpowiednio ukierunkowanym odgałęzieniem.
-
Aby zmniejszyć ryzyko infekcji chorobowych, rany po cięciach smarujemy preparatami na zrakowacenia i zgorzele.
-
Zaraz po zbiorach prześwietlamy krzewy porzeczek, tak aby światło docierało do całego krzewu. Usunięte stare pędy niedługo zostaną zastąpione nowymi. Podobnie postępujemy z krzewami agrestu.
-
Po zbiorze tradycyjnych (nie powtarzających owocowania) malin należy usunąć wszystkie pędy, które owocowały w bieżącym roku. Warto usunąć też nadmiar pędów, które mają owocować w roku przyszłym.
-
Jeżeli zachodzi taka potrzeba, pod koniec miesiąca możemy przeprowadzić cięcie orzecha włoskiego.
-
Jeśli planujecie jesienią posadzić drzewka lub krzewy w sadzie warto już w sierpniu wysiać nasiona roślin na zielony nawóz (np. facelii). Pozwoli to wzbogacić glebę w substancje organiczne i poprawi strukturę gleby - przeczytaj więcej o przygotowaniu stanowiska pod uprawę drzew owocowych.
-
W połowie miesiąca warto założyć na pnie drzew opaski z papieru falistego, pozwolą one wyłapać gąsienice owocówki śliwkóweczki. We wrześniu opaski zdejmiemy i spalimy.
-
Co 3 lub 4 lata powinniśmy sadzić truskawki na nowym stanowisku. Może być to miejsce, w którym wcześniej uprawialiśmy aksamitki, warzywa cebulowe, gorczycę lub rośliny motylkowe. Nie należy natomiast wybierać miejsca, w którym wcześniej uprawialiśmy pomidory. Zagon pod truskawki przygotowujemy z tygodniowym wyprzedzeniem. Glebę przekopujemy i odchwaszczamy. Tuż przed sadzeniem korzenie truskawek warto na 30 minut zanurzyć w wodzie, a po sadzeniu rośliny obficie podlewamy. Truskawki sadzone na początku sierpnia zdążą w tym sezonie się ukorzenić i zawiązać pąki kwiatowe.
Czytaj dalej na następnej stronie...