| Autor: mikolaj

Kalendarium prac ogrodniczych w sierpniu

Chociaż w sierpniu za oknem lato w pełni już teraz powinniśmy zacząć myśleć nie tylko o jesieni, ale nawet o przyszłym sezonie. Sierpniowe zabiegi robimy z myślą o ogrodzie na następny rok. Dzień jest coraz krótszy, zaczynają się poranne chłody, a na niektórych roślinach widać już niestety niewielkie oznaki nadchodzącej jesieni.

Kalendarium prac ogrodniczych w sierpniu
Kalendarium prac ogrodniczych w ogrodzie ozdobnym:
  • Możemy rozpocząć przesadzanie drzew i krzewów iglastych, które zakończyły już fazę wzrostu.
  • Sierpień i wrzesień to najlepszy okres do rozmnażania drzew iglastych poprzez sadzonki. Najlepiej będą się ukorzeniać młode jednoroczne wierzchołki pędów.
  • Od drugiej połowy sierpnia rozpoczyna się okres sadzenia roślin cebulowych kwitnących wiosną. Sadzimy min. tulipany, hiacynty i lilie. Nieco wcześniej sadzimy rośliny cebulowe, takie jak zimowity i jesienne krokusy, które zakwitną już tej jesieni - około 2 miesiące po sadzeniu.
  • Skracamy do połowy długości pędy lawendy, dzięki czemu będą zwarcie się rozkrzewiać.
  • Należy regularnie przycinać silnie rozwijające się rośliny wodne. Dzięki temu utrzymamy stałą zawartość tlenu w wodzie i zapewnimy utrzymanie stawu lub oczka wodnego w czystości.
  • Przycinamy żywopłoty. Należy je jednak formować bardzo ostrożnie. Szczególnie ważne jest przycinanie żywopłotów z żywotników - jeżeli nie będziemy przycinać tych roślin od samej młodości, w przyszłości będą pozbawione gałęzi w dolnej części. Z iglaków, w drugiej połowie sierpnia (po zahamowaniu wzrostu) po raz ostatni przycinamy też choiny, cyprysiki, cisy, jałowce i modrzewie. W tym miesiącu wykonujemy też ostatnie cięcie żywopłotów z drzew i krzewów zrzucających liście na zimę.
  • Do końca miesiąca możemy pobierać z drzew i krzewów liściastych sadzonki półzdrewniałe.
  • Jest dobry czas na dzielenie bylin. Większość przekwitniętych roślin możemy teraz dzielić i przesadzać, zapewniając im odpowiednio dużo czasu na ukorzenienie się przed nastaniem jesieni.
  • Na miejsca stałe wysadzamy siewki roślin dwuletnich uzyskane z nasion wysianych w czerwcu na rozsadniku. Dotyczy to m.in. bratków, laków, stokrotek i goździków brodatych. Pamiętajmy natomiast, że nie przesadzamy malw, dziewann i dzwonków ogrodowych, których palowy system korzeniowy źle znosi ten zabieg. Najlepiej było je wysiać w czerwcu lub lipcu od razu na miejsce stałe.
  • Koniec sierpnia jest doskonałym momentem na sadzenie piwonii. Również przesadzanie tych roślin w tym okresie nie wpływa ujemnie na kwitnienie w następnym roku, a rośliny zdążą się dobrze zakorzenić w nowym miejscu przed nastaniem zimy. Pamiętajmy aby rośliny te odmłodzić i zmienić im miejsce po 5-6 latach przebywania na tym samym stanowisku.
  • Przy wilgotnej i ciepłej pogodzie może wystąpić osutka sosny. Choroba ta objawia się żółknięciem i opadaniem igieł. W takim wypadku rośliny spryskujemy środkami grzybobójczymi w odstępach dziesięciodniowych aż do końca sierpnia. Pamiętajmy też aby opadłe igły usuwać i palić. Podczas podlewania roślin nie należy deszczować, a jedynie podlewać wprost na glebę.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: