W skupie do bezpośredniego spożycia, ceny jabłek w październiku minionego roku kształtowały się na poziomie 1,22 zł/kg, a więc były o 10% mniejsze niż rok wcześniej. Z kolei na rynkach hurtowych i w skupie na eksport odnotowano wzrosty - odpowiednio o 21 i 9% do 1,64 i 0,96 zł/kg (dane IERiGŻ PIB) Istotny wpływ na formowanie się cen jabłek miała sytuacja podażowa w kraju, a także zapotrzebowanie na jabłka za granicą. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę rynki zagraniczne, wzrost produkcji ogółem w Unii Europejskiej do stosunkowo niskiego poziomu, choć z wykluczeniem Polski.
Niestety blisko 17% spadek produkcji spodziewany jest w Niemczech będących głównym importerem polskich jabłek spośród krajów Wspólnoty. Jak wynika z danych WAPA, niższe zbiory tych owoców odnotuje także Rosja. Co oznacza wzrost zapotrzebowania na jabłka z Polski w kolejnych miesiącach.
Jednakże dynamika w wysyłce tych owoców z Polski do Rosji w trzecim kwartale 2013 roku nie wskazywała na wzrost zainteresowania ze strony Federacji Rosyjskiej, gdyż eksport jabłek świeżych do Rosji w okresie lipiec-wrzesień zmalał o 18,5% w ujęciu rocznym.
Mimo rozbieżnych ocen w odniesieniu do wielkości zbiorów ogółem w kraju, zgodnie wskazywano na spadek zbiorów jabłek skierowanych do przetwórstwa. Mniejsza podaż odbiła się dosyć wyraźnie na cenach oferowanych przez zakłady przetwórcze. W październiku za kilogram jabłek loco zakład płacono przeciętnie 0,57 zł, czyli o 21% więcej niż przed rokiem.
W tym czasie obowiązywała spadkowa tendencja cen na rynku koncentratu jabłkowego. Według danych Food-News w listopadzie zeszłego roku cena ZSJ z Polski wynosiła 1,32 euro/kg, czyli była o niemal 14% niższa niż rok wcześniej, a po niewielkich zwyżkach na początku miesiąca wykazywała nawet tendencje zniżkowe.
Czytaj dalej na następnej stronie...