Tanieją nawozy mineralne w handlu światowym

W lipcu 2016 r. ceny również zmalały średnio o 5,0%, w tym sól potasowa o 10,9%, mocznik o 7,3%, fosforan amonu o 1,4%, a ceny superfosfatu potrójnego pozostały na poziomie poprzedniego miesiąca.

Tanieją nawozy mineralne w handlu światowym
Ceny nawozów

W obrębie 12 miesięcy ceny nawozów na globalnym rynku zmalały o 25,1%, w tym mocznik o 35,2%, fosforan amonu o 27,3%, sól potasowa o 25,2%, a superfosfat potrójny o 25,0%. Powodem mniejszych w stosunku do roku poprzedniego cen nawozów mineralnych w handlu światowym jest malejące zapotrzebowanie pod wpływem niskich cen zbóż, a także małe ceny surowców energetycznych, obniżające koszty produkcji i transportu nawozów. Trwający od kilku lat zniżkowy trend cen nawozów wynika też z mniejszego niż się spodziewano popytu na nawozy w Chinach i Indiach.
 
W lipcu 2016 r. zmniejszyły się ceny bezpośrednich nośników energii na krajowym rynku, w tym przede wszystkim paliw ropopochodnych, co było następstwem niższych cen ropy naftowej w handlu globalnym.
 
Bezpośrednie nośniki energii potaniały o 0,3%, w tym najbardziej zostały zmniejszone ceny benzyny 95-oktanowej o 1,5%, oleju napędowego o 1,2% oraz oleju opałowego o 1,1%. Ceny pozostałych nośników energii nie zmieniły się istotnie. W trakcie 12 miesięcy ceny nośników energii obniżono o 5,3%. Najbardziej w tym czasie potaniał gaz ziemny propan-butan o 15,3% oraz olej opałowy o 14,7%.
 
Po trwających od 5 miesięcy systematycznych zwyżkach cen na światowych rynkach surowców energetycznych, w lipcu odnotowano spadek cen. Ceny zmniejszyły się o 4,8%. Ropa Brent potaniała o 7,0%, a ceny gazu ziemnego wzrosły o 8,2%.
 
Spadek cen ropy naftowej w lipcu wynikał m.in. z mniejszego od oczekiwanej zniżki zapasów surowca w USA oraz wznowienie wydobycia ropy w Libii. W ciągu 12 miesięcy ropa naftowa Brent straciła na wartości o 19,3%, a gaz ziemny o 19,0%, w tym gaz dla odbiorców europejskich o 34,9%. W najbliższych miesiącach ceny ropy w handlu globalnym prawdopodobnie dalej będą maleć, czemu będą sprzyjać m.in. utrzymujące się na wysokim poziomie, tj. najwyższym od 5 lat zapasy benzyny w USA.
 
W lipcu ceny maszyn rolniczych, materiałów budowlanych oraz środków ochrony roślin pozostały na poziomie poprzedniego miesiąca. W czasie 12 miesięcy środki ochrony roślin podrożały o 1,4%, maszyny rolnicze o 0,5%, a ceny materiałów budowlanych zmalały o 0,8%.


Tagi:
źródło: