Realizacja PROW 2014-2016

Środki publiczne przeznaczone na realizację PROW 2014-2020 wyniosą 13 612 571 000 euro, w tym 8 697 556 814 euro z budżetu UE (EFRROW) i 4 915 014 186 euro wkładu krajowego.

Realizacja PROW 2014-2016
Na podstawie oceny realizacji Programu opracowany został pakiet kolejnej zmiany PROW 2014-2020. Propozycje zmian obejmują pakiet 31 zmian: 6 zmian o charakterze merytorycznym oraz 25 zmian o charakterze technicznym. Zmiany dotyczą:
  • „Wsparcie dla nowych uczestników systemów jakości”- zmiana dotyczy wydłużenia okresu pomocy z trzech do pięciu lat, w trakcie którego uczestnicy poszczególnych systemów jakości, będą mogli ubiegać się o refundację kosztów ponoszonych z tytułu uczestnictwa w wybranym systemie jakości. Zmiana dotyczy również warunków kwalifikowalności, w zakresie badania, czy dany producent korzystał już z podobnego zakresu wsparcia w ramach działania 132 PROW 2007-2013 w tym samym systemie jakości oraz zakłada, że preferencje w przyznawaniu pomocy odnosić się będą do gospodarstw, których powierzchnia mieści się w przedziale powyżej 5 ha i nie więcej niż 10 ha użytków rolnych, ponieważ jest to przedział powierzchni, w którym występują największa liczba gospodarstw rolnych w Polsce.
  • „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych” - propozycja zmiany polega na zwiększeniu maksymalnej wysokości pomocy w ramach poddziałania z 3 000 000 zł do 10 000 000 zł dla jednego beneficjenta.
  • „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” oraz „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”. Propozycja zmian obejmuje stworzenie nowego, odrębnego obszaru wsparcia w ramach instrumentu, dającego możliwości wsparcia producentów trzody chlewnej znajdujących się w strefach objętych restrykcjami weterynaryjnymi w związku z wystąpieniem na terenie kraju przypadków afrykańskiego pomoru świń.
  • Zmiany we wszystkich poddziałaniach i typach operacji w działaniu „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” - propozycja dokonania zmian w zakresie maksymalnej wartości całkowitego kwalifikowalnego kosztu operacji, we wszystkich typach operacji i poddziałaniach. W obecnie obowiązującym PROW 2014 -2020 wartość całkowitego kwalifikowalnego kosztu operacji nie może przekroczyć 1 000 000 EUR. W przypadku PROW 2014-2020 w Polsce, jednolita dla wszystkich instrumentów wielkość wkładu EFRROW została ustalona na poziomie 63,63% kosztów kwalifikowalnych wydatków publicznych. Limit ten, biorąc pod uwagę jednolitą wielkości wkładu EFRROW oraz maksymalną wysokość pomocy ze środków EFRROW, nigdy nie będzie osiągnięty, co stawia pod znakiem zapytania konieczność jego określania. Zamiast limitu maksymalnego kwalifikowalnego kosztu operacji (1 000 000 euro) proponuje się wprowadzenie limitu kosztów całkowitych (a więc kwalifikowalnych i niekwalifikowalnych) na poziomie dwukrotności maksymalnej kwoty pomocy w danym typie operacji.
  • „Współpraca w ramach grup EPI” - poropozycja zmiany dotyczy opisu działania w części „Beneficjenci” i ma na celu precyzyjne wskazanie, iż Grupę operacyjną na rzecz innowacji tworzą co najmniej dwa różne podmioty należące do różnych kategorii oraz, iż przynajmniej jeden z członków grupy, reprezentujący jej członków, posiada zdolność prawną do zawierania umów i zaciągania zobowiązań w imieniu grupy operacyjnej. Proponuje się także wprowadzenie zmiany wskazującej, że członkami grupy mogą być właściciele lasów, a nie posiadacze lasów. Propozycja zmiany dotyczy również opisu działania w części dotyczącej warunków kwalifikowalności i polega na wykreśleniu zapisu mówiącego o posiadaniu przez grupę operacyjną formy organizacyjno-prawnej umożliwiającej zawieranie umów i zaciąganie zobowiązań. Ponadto w opisie typu operacji realizowanych w ramach działania proponuje się usunięcie stwierdzenia, że w ramach działania „Współpraca” wspiera się tworzenie grup operacyjnych na rzecz innowacji. Konsekwentnie w opisie kosztów kwalifikowalnych usunięta zostanie pozycja dotycząca kosztów związanych z aktywizacją potencjalnych partnerów grupy operacyjnej (członków grupy operacyjnej).
  • Zmiany tabel finansowych PROW 2014-2020, zmiana polega na zwiększeniu budżetu działania M20 Pomoc techniczna z inicjatywy państw członkowskich o kwotę 125 mln euro (środków publicznych ogółem) do łącznej kwoty 333 283 391 euro (środków publicznych ogółem). Środki zostaną przesunięte z kwot zarezerwowanych na realizację zobowiązań podjętych w poprzednich okresach programowania na obsługę płatności w ramach działania Renty strukturalne.


Tagi:
źródło: