Wiceminister przypomniał, że w ubiegłym roku zostały powołane do życia przez wojewodów zespoły analizujące szanse i zagrożenia oraz potencjalne kierunki rozwoju obszarów wiejskich. Zespołami kierują dyrektorzy ośrodków doradztwa rolniczego.
- Zadaniem tych zespołów jest określenie słabych i mocnych stron konkretnego regionu – poinformował podsekretarz stanu.
Wiceminister Zarudzki zwrócił uwagę, że jest to odejście od dotychczasowego schematu rozwoju polaryzacyjno-dyfuzyjnego na rzecz rozwoju zrównoważonego.
- Rozwój obszarów wiejskich dotyczy całego kraju i zależy nam na włączeniu do niego małych miast i miasteczek, obszarów wiejskich i peryferyjnych tak, aby ten rozwój był właśnie zrównoważony, harmonijny – powiedział wiceminister.
- Dokonanie analizy i wybranie priorytetów pozwoli na najefektywniejsze wykorzystanie wszelkich dostępnych środków finansowych, tych unijnych, i tych krajowych – podkreślił podsekretarz stanu.
Wiceminister Zarudzki zwrócił też uwagę, że aspekt terytorialny opiera się na czterech filarach rozwoju – opłacalności produkcji rolnej, jakości życia na obszarach wiejskich, pozarolniczych miejscach pracy i sprawnej administracji rolnej.
16 wojewódzkich zespołów opracuje własne programy rozwoju uwzględniające mocne i słabe punkty oraz wykorzystanie wszelkich możliwych źródeł finansowania i to z perspektywą do roku 2030.