Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-11-22
-
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski
2024-11-22 -
Wyniki kontroli jakości przekąsek słonych
2024-11-22 -
Ceny serów w Polsce (10.11.2024)
2024-11-22
Poznaj produkty
-
Przedni podnośnik ciągnika TUZ
2015-04-30
Polsko-francuskie rozmowy nt. przyszłości WPR
Podsekretarz stanu Jarosław Wojtowicz uczestniczył dziś w rozmowach przedstawicieli izb rolniczych Polski oraz Francji. Organizatorem spotkania, dotyczącego reformy Wspólnej Polityki Rolnej, była Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Podsumowując dzisiejsze rozmowy wiceminister powiedział: „Dyskutowaliśmy o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej z naciskiem na słowo „wspólna”. Chcemy, aby w I filarze stosowane były wyłącznie obiektywne kryteria, bez względu na kraj, jego położenie i historyczne uwarunkowania. Natomiast w II filarze znalazłyby się środki na rozwój, kwestie środowiskowe oraz zostałyby uwzględnione czynniki różnicujące rolnictwo poszczególnych państw członkowskich.”
Dwudniowe rozmowy przedstawicieli izb zaowocowały podpisaniem komunikatu, który zawiera konkluzje wspólnego stanowiska.
Strony ustaliły, że:
- Potrzebny jest ambitny budżet WPR, aby rolnictwo europejskie mogło sprostać wyzwaniom najbliższych kilku lat. W związku z tym jesteśmy za silnym budżetem UE.
- WPR musi zostać uproszczona, szczególnie jeśli chodzi o cross-compliance. Jesteśmy zaniepokojeni, że “zazielenienie“ I filaru stanie na drodze tego uproszczenia. “Zazielenienie” nie może oznaczać nowych wymagań, które będą musieli spełniać rolnicy. Rolnicy UE w obecnej chwili już stosują praktyki, które chronią naturalne zasoby oraz utrzymują różnorodność biologiczną. Praktyki te mogłyby być rekompensowane przez płatności związane z zazielenianiem w ramach I filaru.
- Obliczanie płatności nie powinno być oparte na historycznych referencjach. Obiektywne kryteria powinny być zastosowane, aby dojść do sprawiedliwego podziału płatności i kopert krajowych między państwami.
- Siatki bezpieczeństwa powinny zostać ustanowione, aby zapobiec wahaniom cen. Narzędzia regulacji rynku powinny reagować wystarczająco szybko, aby zapobiec dramatycznemu spadkowi cen. Należy również wzmocnić narzędzia zarządzania ryzykiem, w szczególności ubezpieczenia klimatyczne i fundusze sanitarne.
- UE powinna umożliwić i wspierać rolników w organizowaniu się w grupy producentów lub spółdzielnie w celu wzmocnienia swojej pozycji w łańcuchu żywnościowym.
- Polityka rozwoju obszarów wiejskich musi być kontynuowana, w zależności od potrzeb rolników w poszczególnych krajach UE, w szczególności wspieranie gospodarowania na obszarach ONW, modernizacja gospodarstw, zwiększenie konkurencyjności, wspieranie podejmowania działalności młodych rolników oraz usługi doradcze dla rolników.
- Produkty UE powinny korzystać z preferencji wspólnotowych, jednocześnie wymogi związane z produkcją powinny być stosowane przy produktach przywożonych z państw trzecich.
Uczestnicy spotkania zobowiązali się do zaprezentowania wypracowanych dziś konkluzji na forum unijnym oraz przekazania komunikatu swoim rządom. W celu śledzenia postępów w negocjacjach europejskich polskie i francuskie Izby Rolnicze postanowiły spotykać się regularnie.
Treść wspólnego komunikatu (.pdf 346,85 kB)
Źródło: http://www.minrol.gov.pl/