„Polskie rolnictwo dziś i jutro – szanse i zagrożenia”

Pod takim hasłem odbyła się konferencja Mazowieckiej Izby Rolniczej, w której udział wziął minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

„Polskie rolnictwo dziś i jutro – szanse i zagrożenia”

Minister Krzysztof Jurgiel opisał ponadto działania realizowane w walce z afrykańskim pomorem świń.

Szef resortu rolnictwa przedstawił  także zmiany dotyczące doradztwa rolniczego, które podlega obecnie ministrowi właściwemu do spraw wsi.

- Podstawą dalszego rozwoju doradztwa jest: dostosowywanie oferty doradztwa do zmieniających się potrzeb rolników, uwarunkowań lokalnych oraz silniejsze włączenie go w realizację zadań na rzecz rozwoju rolnictwa i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejski – podkreślił minister Jurgiel.

Minister wskazał też priorytety działalności doradczej na przyszły rok. Zaliczył do nich m.in. upowszechnianie wiedzy i informacji na temat zapobiegania i zwalczania ASF i ptasiej grypy, z uwzględnieniem bioasekuracji, wsparcie wdrażania systemów płatności bezpośrednich w ramach WPR na lata 2015-2020, wzmocnienie działań na rzecz transferu wiedzy pomiędzy nauką a praktyką rolniczą, promowanie działań prośrodowiskowych,  przeciwdziałających zmianom klimatycznym i ułatwiających dostosowania do tych zmian, działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i pozarolniczych funkcji wsi oraz upowszechnianie wiedzy na temat przeciwdziałania antybiotykooporności u ludzi i zwierząt.

Szef resortu rolnictwa omówił również projekt ustawy o spółdzielniach rolników, który rząd przyjął w lutym tego roku. Obecnie prowadzone są konsultacje z Komisją Europejską w zakresie pomocy publicznej, którą ustawa przewiduje. Główne cele funkcjonowania spółdzielni rolników to w szczególności prowadzenie działalności gospodarczej na rzecz swoich członków w zakresie planowania przez nich produkcji, dostosowanie skali i jakości tej produkcji do oczekiwań rynku, koncentrowanie podaży, organizacja sprzedaży produktów swoich członków oraz koncentracja popytu i organizacja zakupu środków do produkcji rolnej.

Minister poinformował też o przygotowywaniu  ustawy o gospodarstwie rolnym, propozycje będą przedstawione  do końca br.


Tagi:
źródło: