Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Smarownica pneumatyczna o wadze 20/30 kg
2012-05-17 -
OmniSTAR®
2015-05-04 -
Kleszcze do korekcji racic WG1070
2014-08-04 -
Opony rolnicze ANP-10 marki Dębica
2016-03-02 -
Ocieplacz dla cieląt
2016-04-18
M. Sawicki: Źródłem kryzysu embargo i niewystarczająca interwencja ze strony KE
- Źródło kryzysu nie jest w Warszawie. Kryzys rozpoczął się w 2008 roku, a pogłębiło go rosyjskie embargo – powiedział Marek Sawicki na konferencji, która odbyła się bezpośrednio po spotkaniu z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych.
- Czasami punktowe użycie środków daje większy efekt niż ich rozproszenie dla wszystkich – stwierdził minister odnosząc się do działań Komisji Europejskiej uważając je za spóźnione i niewystarczające.
Według niego Komisja Europejska powinna użyć siatki bezpieczeństwa, zwłaszcza w sektorze mleka i wieprzowiny.
Minister Sawicki poinformował o swojej rozmowie z szefem MSZ, aby kwestie dotyczące kryzysu zostały poruszone na forum ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej. W dalszej kolejności, przy braku postępu, minister zamierza zwrócić się do premier Ewy Kopacz, aby sprawy związane z sytuacją na rynkach rolnych spowodowaną rosyjskim embargiem stały się przedmiotem obrad szczytu premierów rządów UE. Według ministra przed takim szczytem powinno odbyć się spotkanie z udziałem przedstawicieli organizacji i związków rolników.
Uczestniczący w konferencji szefowie organizacji i związków zawodowych podkreślali, że obecny kryzys nie jest winą złej polityki rządu w zakresie rolnictwa, ale wynika on z rosyjskiego embarga i braku właściwej interwencji ze strony Komisji Europejskiej.
Zwracali także uwagę na spotkanie w ramach COPA COGECA, które odbędzie się w Brukseli w dniach 5 – 6 lutego br. Chcą na tym forum bardzo mocno wesprzeć działania ministra Sawickiego na arenie unijnej.
Uczestnicy dzisiejszego spotkania z ministrem podkreślali również, że oni nie protestują, ale rozmawiają i próbują znaleźć najlepsze, możliwe w ramach Wspólnej Polityki Rolnej rozwiązania. Nie wykluczają jednak, że być może będą zmuszeni protestować, ale w Brukseli.