Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Osuszacz powietrza MASTER DH 711
2011-05-16 -
X-Flow 15 i 19
2017-04-20 -
Przyczepa leśna 6 ton z żurawiem 4,7 m
2016-04-22 -
Kombinacje uprawowo-siewne
2014-04-01 -
URSUS 3724 PIKO - ciągnik rolniczy
2011-02-08 -
Automaty paszowe dla warchlaków jednostronne
2013-10-30
M. Sawicki: Jesteśmy zainteresowani możliwością wznowienia eksportu polskiej wieprzowiny do Chin
- Jesteśmy zainteresowani możliwością wznowienia eksportu polskiej wieprzowiny do Chin – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki podczas spotkania z wiceministrem rolnictwa Chińskiej Republiki Ludowej Yu-Xinrong. Polska delegacja ponowiła zaproszenie dla przedstawicieli chińskich służb weterynaryjnych do złożenia wizyty w naszym kraju w celu przeprowadzenia inspekcji działań podjętych przez polskie władze w celu kontroli oraz zwalczania ASF.
Eksport wieprzowiny do Chin
Minister Yu-Xinrong podkreślił, że dla strony chińskiej sprawa bezpieczeństwa żywności jest priorytetem. Polska w pełni rozumie takie stanowisko dlatego służby weterynaryjne na bieżąco informują stronę chińską o aktualnej sytuacji epizootycznej. Temat ASF jest omawiany podczas spotkań dwustronnych, zarówno na szczeblu eksperckim, jak i ministerialnym. Stronie chińskiej, już w listopadzie zeszłego roku, przekazano procedurę wznowienia eksportu wieprzowiny z zatwierdzonych zakładów mięsnych z uwzględnieniem badań w kierunku ASF. Podkreślamy, że polskie mięso jest bezpieczne, a wirus ASF nie rozprzestrzenia się poza strefę z ograniczeniami w woj. podlaskim.
Starania o eksport mięsa drobiowego
Kolejnym tematem rozmów była sprawa zatwierdzenia uprawnień eksportowych dla nowych zakładów mięsa drobiowego. Obecnie takie uprawnienia posiada 7 firm, a kolejnych 13 jest zainteresowanych rozpoczęciem sprzedaży. Część z tych zakładów było już kontrolowanych w 2011 oraz 2012 r. i oczekują teraz ponownego audytu w celu oceny przeprowadzonych działań naprawczych. Polska delegacja potwierdziła zainteresowanie przyjęciem chińskich inspektorów. Dla branży drobiarskiej, która właśnie została pierwszym producentem w Unii Europejskiej (2,1 mln ton), to możliwość dalszej ekspansji oraz szerszego wejścia na trudny, ale za to najludniejszy rynek świata.
Poruszono również sprawę umożliwienia eksportu z Polski lotek (końcówek skrzydeł drobiowych) oraz mrożonych łap z drobiu grzebiącego. Towar ten na rynkach azjatyckich jest traktowany jako przysmak, podczas, gdy znalezienie nabywców np. w Europie, jest bardzo trudne.
Czytaj dalej na następnej stronie...