Kategorie
Zobacz również tu
-
2025-04-18
-
Życzenia Wielkanocne
2025-04-17 -
Wielkanocny koszyk jakości IJHARS - PIECZYWO
2025-04-16
Poznaj produkty
-
Powermaster
2011-01-04 -
Farmer Seria F4 7258
2013-04-09 -
Rozrzutnik obornika N280/2 – 10t
2016-01-14 -
Potenza RE050A
2011-05-24 -
DEUTZ - szyba przednia zielona stara wersja
2011-12-13
Konsultacje dot. bieżącej sytuacji na rynku owoców miękkich w MRiRW
Ministerstwo rolnictwa rozpoczyna cykl konsultacji dotyczących bieżącej sytuacji na rynku owoców miękkich. Na pierwszy ogień poszły organizacje przetwórców. Jednym z tematów rozmów była trudna sytuacja na rynku czarnej porzeczki.

Sytuacja na rynku owoców miękkich
Minister Marek Sawicki, wzorem poprzednich spotkań z branżami przetwórczymi, zaapelował do przedsiębiorców o zaangażowanie się w budowę wspólnej platformy sprzedażowej, która zakończy polsko-polską konkurencję w eksporcie żywności oraz poprawi warunki cenowe uzyskiwane ze sprzedaży.
Przetwórcy zostali także poinformowani o toczących się w Sejmie pracach nad ustawą o Agencji Rynku Rolnego. Projekt wprowadzi zasadę w myśl, której każda dostawa produktów rolnych, z wyłączeniem sprzedaży bezpośredniej, przez: producentów rolnych, grupy producentów, organizacje producentów do pierwszego nabywcy, wymaga podpisania umowy. Podstawowymi elementami takiej umowy są: cena do zapłaty za dostawę, ilość i jakość dostarczanych produktów, terminy dostaw, okres obowiązywania umowy, klauzule dotyczące rozwiązania umowy, szczegóły dotyczące płatności. Stosowanie umów ma na celu zapewnienie odpowiedniej równowagi praw i obowiązków między poszczególnymi ogniwami w łańcuchu dostaw, w tym między przetwórcami a producentami produktów rolnych. Z jednej strony umowy zabezpieczają stałość dostaw niezbędnej ilości surowca o określonych parametrach na potrzeby przemysłu, z drugiej strony gwarantują producentowi otrzymanie zapłaty za dostarczony produkt, o ile spełni wszelkie warunki zawarte w umowie.
Przedstawiciele ministerstwa rolnictwa podkreśli rolę nowych rozwiązań w stabilizacji sytuacji rynkowej, ale jednocześnie przestrzegali przed interpretowaniem tych przepisów jako wprowadzenia: cen minimalnych, maksymalnych lub obowiązkowej kontraktacji.
W najbliższym czasie przewidywane są kolejne spotkania dotyczące sytuacji na rynku owoców miękkich.
