Dyrektywa tytoniowa i WPR tematem przewodnim spotkania Grupy Wyszehradzkiej w Krakowie

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej oraz zmiany zaproponowane przez KE w tzw. dyrektywie tytoniowej to główne tematy zakończonego 17 maja 2013 r. spotkania ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii.

Dyrektywa tytoniowa i WPR tematem przewodnim spotkania Grupy Wyszehradzkiej w Krakowie

Minister Kalemba poinformował, że nasz kraj opowiada się za możliwością przesunięć na płatności bezpośrednie do 25% koperty finansowej II filara. To dobre rozwiązanie, a możliwość ta powinna dotyczyć tych państw członkowskich, w których stawka płatności, w całej nowej perspektywie finansowej 2014-2020, będzie niższa, niż 90% średniej UE – zaznaczył szef polskiego resortu rolnictwa.

Polskie rolnictwo ukierunkowane jest na rozwój i modernizację, dlatego zależy nam na wypracowaniu dobrych mechanizmów wspierania młodych rolników. Uważam, że lepszym rozwiązaniem w tym zakresie są działania II filara WPR – powiedział minister Kalemba i dodał, że popiera podejście Rady, dotyczące dobrowolności w zakresie dodatkowych płatności w I filarze.

Podczas rozmów zaznaczono, że Polska docenia rolę i potrzebę wdrożenia instrumentu wsparcia ukierunkowanego na małe gospodarstwa rolne. Jesteśmy za wprowadzeniem płatności dla takich gospodarstw. Ważne jest jednak zwolnienie ich z kontroli w zakresie zasady wzajemnej zgodności i zazielenienia, a także upraszczanie procedur - zauważył minister Kalemba.

Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej po zakończeniu obrad, przewodniczący narodowych delegacji podkreślali dużą wartość merytoryczną prowadzonych rozmów.

W wielu obszarach nasze poglądy są zbieżne i takie stanowisko powinniśmy prezentować na forum UE. Są też obszary, w których jest też zbyt wcześnie na to, by zająć jednoznaczne stanowisko. Należy pamiętać o tym, że ostatecznie uzgodnione rozwiązania powinny być proste do wdrożenia. Konieczna jest też odpowiednia równowaga między elastycznością pozwalającą na dostosowanie do warunków poszczególnych państw, a potrzebą jednolitego wdrożenia przyszłych rozwiązań – podsumował minister Kalemba.

Minister zaprosił także ministrów wszystkich państw uczestniczących w dzisiejszej dyskusji, do przyjazdu we wrześniu do Polski, do Poznania na Targi Polagra Food 2013.

Dziś dokonano także podsumowania rocznego przewodnictwa Polski w Grupie Wyszehradzkiej. Od lipca 2012, czyli od początku przewodnictwa, Polska zorganizowała 3 spotkania Grupy: 3. lipca 2012 r. w Jasionce koło Rzeszowa, 16. listopada ub. roku w Warszawie i zakończoną dziś w Krakowie. Wszystkie te spotkania poświęcone były dyskusji na temat reformy WPR. W programach pobytu delegacji zagranicznych w Polsce zawsze uwzględnianie były dodatkowe wydarzenia, które były okazją do prezentacji bogactwa naszej kultury i tradycji, a także przedstawiania polskiej oferty agroturystycznej i turystycznej. Tym razem, podczas pobytu w Krakowie, zagraniczni goście zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu. Mogli również odpocząć na Wzgórzu Wawelskim i podziwiać stamtąd widok na Wisłę i zachodnią część miasta. Mieli także możliwość skosztowania tradycyjnych polskich przysmaków i specjałów naszej kuchni.

W lipcu br. przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej przejmują Węgry.



Tagi:
źródło: