| Autor: mikolaj

Opony rolnicze. Charakterystyka, typy, przechowywanie, zakup

Od początku 2015 roku w całej Europie sprzedano prawie 900 tys. sztuk opon rolniczych. Opony te stanowią osobną część rynku oponiarskiego i każdy intuicyjnie wie, że różnią się od opon do samochodów osobowych czy nawet ciężarowych. Nie każdy jednak wie jak bardzo. Wyjaśnijmy pokrótce, na czym ta odmienność polega.

Opony rolnicze. Charakterystyka, typy, przechowywanie, zakup

Przy wyborze opon rolniczych warto brać po uwagę :

- trakcję, czyli zdolność przenoszenia mocy silnika na poruszanie maszyny i unikanie buksowania,

- zużycie paliwa, które powiązane jest z trakcją,

- przebieg opony w całym okresie eksploatacyjnym,

- zdolność opony do samooczyszczania,

- ugniatanie gleby,

- cenę jako element składowy całej oferty.


- Jak zawsze w przypadku profesjonalistów, zakup opon to inwestycja. Jeśli chodzi o opony rolnicze to inwestycja na lata. Warto więc zdecydować mądrze i nie ulegać pozornym oszczędnościom. Opony rolnicze są nader intensywnie eksploatowane – szczególnie w sezonie. Tutaj wszelkie przestoje i opóźnienia w zbiorach czy żniwach spowodowane uszkodzeniami opon mogą nieść duże konsekwencje dla danego gospodarstwa - wskazuje Piotr Sarnecki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

Jednak jakość opon wpływa nie tylko ich wytrzymałość. Ważną rolę odgrywa również ekonomika jazdy. Dzięki wyborowi lepszej jakości opon można zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie – zarówno dzięki niższemu spalaniu, jak i krótszemu czasowi pracy potrzebnej do wykonania zadania. Dobra opona to także większe przebiegi.

O opony rolnicze należy dbać

Nie należy jednak zapominać, że o każdy rodzaj opon trzeba dbać. Nawet o te najwyższej jakości. Prawidłowa eksploatacja opon rolniczych opiera się na tych samych zasadach co eksploatacja opon do samochodów osobowych czy ciężarowych. Najważniejsze jest używanie opon o typie i rozmiarze zalecanym przez producenta maszyny oraz zgodnie z ich zastosowaniem. Bardzo ważny jest także poziom ciśnienia w oponach. W przypadku opon rolniczych prawidłowe ciśnienie ma wpływ na poślizg opony oraz ugniatanie gleby w czasie pracy, a na to szczególnie zwracają uwagę operatorzy maszyn. Nadmiernie ugnieciona gleba ma wpływ na zbiory, dlatego jest to ważny parametr.

Przechowywanie opon rolniczych

Kolejnym czynnikiem jest właściwe przechowywanie opon. Wprawdzie na ich starzenie najbardziej wpływa użytkowanie, ale złe przechowywanie opon także przyczynia się do ich niszczenia. Opon nie powinno się narażać na bezpośrednie oddziaływanie warunków atmosferycznych, wysokie temperatury i ich gwałtowne zmiany, działanie mocnego światła oraz kontakt z chemikaliami czy wyładowaniami elektrycznymi. Najlepiej jest przechowywać je w zadaszonym i zaciemnionym pomieszczeniu, w pozycji pionowej, jeżeli nie są na felgach lub na hakach, jeżeli posiadają felgi oraz co jakiś czas zmieniać ich położenie tak, aby się nie odkształciły.

 



Tagi:
źródło: