Kamień węgielny pod rolnicze innowacje

09.11.2011 roku odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych realizowanego w ramach projektu „Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku”

Kamień węgielny pod rolnicze innowacje

Przedmiotem projektu jest budowa kompleksu obiektów oraz ich wyposażenie w odpowiedni sprzęt i aparaturę umożliwiającą stworzenie zaplecza badawczo – rozwojowego o innowacyjnym charakterze na potrzeby sektora rolnego i rolno – spożywczego, czyli Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku.

Pierwszy etap realizacji projektu obejmuje budowę obiektu dydaktyczno-laboratoryjnego, pracowni z halą produkcyjną, zbiornika wodnego, szklarni z 4 tunelami foliowymi, przygotowanie odkrytych terenów upraw szkółki (w tym matecznika i cienników przed nasłonecznieniem) wraz z systemem fertygacji (nawożenia z nawadnianiem). Stworzone zostanie modelowe gospodarstwo szkółkarskie na potrzeby badawcze i winnica jako zaplecze naukowo – badawcze i dydaktyczne generujące nowoczesne technologie w szkółkarstwie, ogrodnictwie oraz uprawie winorośli.

Etap II przewiduje budowę obiektu wraz z infrastrukturą towarzyszącą na potrzeby zaplecza badawczo-rozwojowego przemysłu spożywczego, w zakresie: przetwórstwa mleka na potrzeby badawcze (3 linie: serów twarogowych i homogenizowanych, napojów fermentowanych i serów dojrzewających), przetwarzania win (linię do produkcji wina na potrzeby analityczno - badawcze), laboratorium browarnicze na potrzeby analityczno - badawcze (fermentacji i destylacji), przetwórstwo owoców i warzyw na potrzeby analityczno – badawcze oraz przetwórstwo mięsa, przetwórstwo garmażeryjne i opracowywanie nowych produktów na potrzeby analityczno - badawcze.

Wartość całkowita projektu wyniesie  - 40 093 588,59 PLN a dofinansowanie Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego - 33 934 086,79 PLN.

Utworzona baza badawcza pozwoli na prowadzenie innowacyjnych prac badawczo – rozwojowych w zakresie: analiz przetwórstwa mleka, mięsa, warzyw i owoców, oceny zdrowotności i jakości surowca, półproduktu i żywności (atestacja), projektowanie nowych produktów (w tym żywności wygodnej), poszukiwań produktów żywnościowych dla konsumentów mających problemy z przyswajaniem określonych składników pokarmowych (tzw. żywność funkcjonalna), stymulowania produkcji naturalnych aromatów i wspierania rozwoju produktów regionalnych: wina, nalewek, serów.

Przedstawiciele samorządu rolniczego obecni na uroczystości – prezes Władysław Piasecki oraz Andrzej Kuziemski liczą na to, że Ośrodek  przy Wyższej Szkole Zawodowej, będzie wpisywał się w zapotrzebowanie przemysłu rolno spożywczego na coraz nowe rozwiązania w tym zakresie. Patrząc na wielkość i rozmach inwestycji, chciałbym aby po skończeniu jak najwięcej rozwiązań, które tutaj zostanie opracowane będzie  wdrożone w zakładach produkcyjnych. W przyszłości wdrażając tak duży, bardzo potrzebny projekt należałoby się zastanowić, czy nie lepszym miejscem jest bezpośrednie lokowanie inwestycji uczelni w najlepszych zakładach w województwie, które codziennie muszą odpowiadać na wyzwania płynące z rynku. 



Tagi:
źródło: