Wilczy Szaniec w Gierłoży koło Kętrzyna od kwietnia tego roku jest zarządzany przez Lasy Państwowe. Leśnicy z Nadleśnictwa Srokowo (RDLP w Olsztynie), które administruje tym obiektem, pokusili się o podsumowanie minionego sezonu turystycznego.
Okazało się, że byłą kwaterę Hitlera od kwietnia odwiedziło 300 tys. osób, czyli średnio 2 tys. dziennie.
- Wśród odwiedzających ponad 20 proc. stanowią obcokrajowcy. Nie spodziewaliśmy się tak olbrzymiego zainteresowania tym obiektem i powoli staje się on główną atrakcją naszego regionu – mówi Zenon Piotrowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo.
I wygląda na to, że nie ma w tym przesady, bo znany brytyjski dziennik „The Telegraph” wymienił Wilczy Szaniec wśród 25 najatrakcyjniejszych miejsc do zwiedzenia w tej części Europy w 2017 r.
Sezon turystyczny dla pracowników nadleśnictwa rozpoczął się już w pierwszych dniach kwietnia, czyli w dniu odzyskania obiektu od poprzedniego dzierżawcy. Od tamtej chwili leśnicy zdążyli zmienić oblicze Wilczego Szańca, eksponując elementy architektoniczne i zabezpieczając je.
Wyremontowali hotel i restaurację, a przede wszystkim stopniowo wzbogacają ofertę turystyczną. Już w tym roku udało się stworzyć ekspozycję historyczną, otworzyć pierwszy etap Wielkiego Szlaku Leśnego tzw. Wilczy Szlak oraz zorganizować plener rzeźbiarski, którego efekty w postaci drewnianych rzeźb stanęły na terenie Szańca.
Obecnie trwają pracę nad spójną koncepcją architektoniczną całego obiektu. Leśnicy planują jego unowocześnienie i rozbudowę zarówno części muzealnej jak i infrastruktury turystycznej. Chcą w pełni wykorzystać potencjał obiektu wykorzystując wszystkie dostępne techniki prezentacji. Celem do realizacji w najbliższym okresie jest podniesienie atrakcyjności Wilczego Szańca, wzmacniając przekaz historyczny oraz wzbogacając go o nowe eksponaty i wystawy. Działania te pozwolą w pełni zapoznać się z historią tego.