Kategorie
Zobacz również tu
-
2025-04-18
-
Życzenia Wielkanocne
2025-04-17 -
Wielkanocny koszyk jakości IJHARS - PIECZYWO
2025-04-16
Poznaj produkty
-
Wóz samowyładowczy RAPID
2016-03-01 -
Pompa FL 540 adblue
2013-12-17 -
Salmag z Borem
2012-01-12 -
SERWIS SAMOCHODOWY, SERWIS CIĄGNIKÓW
2014-11-04 -
płyty i łączniki betonowe do siatki i paneli
2011-08-16 -
DEUTZ - szyba drzwiowa z nadrukiem
2011-12-13
Plaga lisów w świętokrzyskim, gospodarze chcą zwiększenia odstarzału
Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w oparciu o liczne głosy gospodarzy z regionu wystąpił do kół łowieckich w sprawie plagi lisów, która stanowi coraz większy problem.

Poniżej podajemy treść pisma oraz odpowiedzi kół łowieckich:
Samorząd Rolniczy został zobligowany przepisami prawa do reprezentowania interesów rolników wobec kół łowieckich np. wydawanie opinii odnośnie wydzierżawiania kołom terenów łowieckich czy uczestnictwa przy szacowaniu szkód wyrządzanych przez zwierzynę dziką w gospodarstwach rolnych.
Ostatnio do Zarządu ŚIR napływają skargi ze strony rolników, członków izby na brak reakcji ze strony kół łowieckich na występujące poważne straty powodowane przez lisy w stadach kur, kaczek i gęsi. W myśl prawa łowieckiego jednym z celów łowiectwa jest uzyskiwanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej, jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego. Gospodarowanie populacjami zwierzyny to m.in. utrzymanie struktury wiekowej i płciowej oraz liczebności populacji zwierzyny właściwych dla zapewnienia równowagi ekosystemów oraz realizacji głównych celów gospodarczych w rolnictwie i leśnictwie.
Liczebność lisów niepokoi rolników. Stanowią one poważne zagrożenie nie tylko ptactwu domowemu, ale również ptakom gniazdującym na ziemi. Coraz rzadziej można spotkać kuropatwę, bażanta czy zająca a wiele innych rzadkich gatunków staje z tego powodu przed widmem zagłady. Uważamy, że ekspansja lisów jest wynikiem nieprzemyślanej ingerencji w przyrodę.
Prosimy o przekazanie nam informacji o podejmowanych działaniach w kołach łowieckich zmierzających do zmniejszenia populacji lisów celem ich rozpropagowania. Ze swej strony postulujemy o zwiększenie odstrzałów lisów oraz o opracowanie programu kontrolującego populację lisów.
Problemy gospodarzy zdają się rozumieć myśliwi, którzy na ogółe ze zrozumieniem podeszli do ich problemów zdając sobie sprawę z "lisiego problemu". Odpowiedzi kół łowieckich znajdziecie tutaj:
- www.sir-kielce.pl/pliki/odp_ko%C5%82a2.pdf
- www.sir-kielce.pl/pliki/odp_ko%C5%82a.pdf
