W prywatnych rękach znajduje się w Polsce ponad 17 procent lasów. Nie jest jednak znana ich dokładna powierzchnia z uwagi na naturalne procesy zachodzące w środowisku, ale także z nieuregulowanych statutów prawnych gruntów. W przybliżeniu jest to 1,7 mln hektarów lasów. Natomiast badania naukowe pokazują, że w statystykach nie uwzględnionych zostało 300 tys. hektarów lasów prywatnych, z których część jest efektem także naturalnej sukcesji, czyli wysiewania drzew na nieużytkach.
Według Prezesa Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych, liczba lasów prywatnych może być większa i kształtować się na poziomie 2 mln ha. Najmniejsze wśród nich liczą kilkadziesiąt arów, największe ponad 1000 hektarów. Natomiast właścicieli jest około 1,5 mln, czyli tylu, ilu w Polsce jest rolników, ale nie tylko do rolników należą lasy niepaństwowe.
W Polsce istnieją wspólnoty leśne oraz gruntowe, założone tuż przed wojną. Stanowi to poważny problem, gdyż ich właściciele przenieśli się w inne regiony Polski lub wyjechali za granicę, a niektórzy już nie żyją. Nie są to własności wydzielone, więc nie wiadomo co można z nimi zrobić, czy np. sprzedać. Ziemie takie pozostają bez stałej opieki pielęgnacyjnej.
Rocznie ziemia traci około 350 tys. ha lasów, czyli nieco więcej niż powierzchnia Polski. Coraz częściej zdarza się też, że wartości lasów nie można zmierzyć wyłącznie ilością pozyskanego drewna, czy runa leśnego, ale też tlenem oddawanym przez rośliny leśne, wpływem na regulowanie stosunków wodnych i miejscem odpoczynku.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 realizuje zalesienia gruntów ornych oraz nieużytkowych rolniczo. W roku 2011 zalesiono powierzchnię 22078,72 ha czyli 22,75 wartości docelowej. Według sprawozdania ministerstwa rolnictwa za rok 2011, średnia powierzchnia zalesiania wynikająca z wydanej decyzji na przyznanie pomocy wynosi 2,6 ha w przypadku gruntów rolnych oraz 1,89 w przypadku innych niż rolne. Z danych na dzień 20 lipca 2012 roku wynika, że do tej pory wydano już 10 tys. decyzji w sprawie udzielenia pomocy i wypłacono ponad 541 mln zł dla ponad 134,5 tys. beneficjentów.