Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Podwozie ramowe
2016-05-11 -
Sprzęg do pras
2013-06-19 -
JOHN DEERE szyba tylna do kabiny LX 042117
2011-12-13 -
Ciągnik KUBOTA M110GX 115 KM
2013-08-18 -
Rozrzutnik obornika N-255/5 10 ton Igamet
2016-05-13
Jak uzyskać równowagę pomiędzy ekologią a biznesem w lasach?
Na to pytanie próbowano odpowiedzieć podczas otwartej debaty, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Warszawie.
W rozmowach udział wzięli m.in. minister środowiska Maciej Grabowski, dyrektor generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego prof. Andrzej Grzywacz, prezes International Paper Kwidzyn Marek Krzykowski oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja, oraz Radosław Michalski z Fundacji Dziedzictwa Przyrodniczego.
Nierealizowanie założeń Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, wzrost pozyskania drewna i brak decyzji o tworzeniu nowych form ochrony przyrody, to główne zarzuty kierowane przez działaczy organizacji ekologicznych w stronę leśników i władz.
- Lasy Państwowe nie mają terenów do zalesienia – odpowiadał Adam Wasiak na zarzuty dotyczące spadku liczby zalesień w LP. – Budujemy wprawdzie program wykupu gruntów po zalesienie, ale nie ma podaży, bo rolnikom nie opłaca się sprzedawać ziemi - tłumaczył. – Przyszłością zwiększania lesistości jest rekultywacja terenów poprzemysłowych, na przykład hałd pogórniczych – mówił minister Grabowski. – To doskonale się już udało w Bełchatowie.
Duże emocje wzbudziła kwestia popytu na drewno. – Na ile jesteście gotowi sprzedawać więcej drewna i gdzie jest ta granica? – pytała prowadząca debatę Aleksandra Sobczak, szefowa działu gospodarczego "Gazety Wyborczej". – W Lasach Państwowych obowiązują plany urządzania lasu, które są zatwierdzane przez Ministerstwo Środowiska dla każdego nadleśnictwa – odpowiadał Adam Wasiak. – Jednym z elementów tego planu jest etat cięć, który wskazuje na to ile możemy w naszych lasach pozyskać drewna. Obecnie to 55 proc. tego, co przyrasta – tłumaczył dyrektor. Zapowiedział również wzrost pozyskania. Obecnie to 37 mln m3 rocznie. W 2030 r. wartość ta ma wzrosnąć do 40 mln m3 drewna rocznie.
Czytaj dalej na następnej stronie...