Sejmowa komisji środowiska przyjęła w tym ubiegłym sprawozdanie dotyczącej rządowego projektu noweli ustawy o lasach. Nowe przepisy mają pomóc w uszczelnieniu rynku UE przed nielegalnym drewnem pochodzącym z innych rejonów świata.
Uszczelnienie rynku przed nielegalnym drewnem pochodzącym z innych rejonów świata
Piotr Otawski, wiceminister środowiska i główny konserwator przyrody, podczas posiedzenia komisji powiedział, że projektowana nowelizacja ma za zadanie wdrożyć do polskich przepisów rozporządzenie PE i Rady z 2010 r. Według wiceministra zmiana przepisów pozwoli uszczelnić wspólnotowy rynek na nielegalnie pozyskane drewno oraz produkty z niego pochodzące.
Według szacunków organizacji pozarządowych w 2005 r. nawet ok. 50 proc. importu drewna i produktów z niego pochodziło z nielegalnej wycinki. Pod koniec tego roku UE planuje sprawdzić, jakie efekty przyniesie rozporządzenie.
Jak wskazują Lasy Państwowe, unijne przepisy dzielą uczestników handlu drewnem i produktami z drewna na dwie kategorie – podmioty i podmioty handlowe. Większość odpowiedzialności spoczywa na podmiotach, które po raz pierwszy wprowadzają produkty z drewna do obrotu na rynku UE. Natomiast podmioty handlowe, nabywające lub zbywające drewno lub produkty z drewna działające na rynku, muszą jedynie ewidencjonować swoich dostawców i klientów.
Zgodnie z projektowanymi przepisami za naruszenie zakazu wprowadzania do obrotu nielegalnie pozyskanego drewna obowiązywać będzie kara w wysokości od 20 do 200 tys. zł. Kary pieniężne będą również nakładane za naruszenie tzw. systemu zasad należytej staranności.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/Lasy Państwowe, foto:
Lasy Państwowe