Partner serwisu Kredyty i ubezpieczenia
Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Prasa do bel okrągłych | G-1 F125
2020-02-03 -
Świder SII
2013-04-02 -
FLY STRIP - pułapka klejowa na muchy
2013-02-04 -
Rozsiewacze Nawozów Lejkowy Sadowniczy 200 L
2013-12-04 -
Siatka leśna szeroki wybór
2013-02-26 -
Suszarnia przewoźna FSN
2011-01-10
Zobacz jak będą wyglądać udogodnienia w spłacie zaciągniętych kredytów preferencyjnych z dopłatami z ARiMR
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprezentowała zarys dopłat w spłacie zaciągniętych kredytów preferencyjnych.
Pomoc w spłacie kredytów
Rolników, którzy zaciągnęli kredyty preferencyjne mogą dotknąć przypadki o charakterze losowym jak np.: katastrofy naturalne, długotrwałe choroby kredytobiorcy, kradzieże mienia oraz choroby i upadki inwentarza, a także przypadki wynikające z uwarunkowań makroekonomicznych i politycznych takich jak: kryzys gospodarczy, zatory płatnicze czy utrata rynków zbytu. Obecnie najpoważniejszym zagrożeniem dla szeroko rozumianej produkcji rolniczej w Polsce jest wprowadzenie przez Rosję embarga na dostawy produktów rolnych. Sytuacja ta niewątpliwie wpłynie na spadek sprzedaży, a w konsekwencji na pogorszenie sytuacji finansowej producentów, którzy korzystając z kredytów preferencyjnych, zobowiązani są jednocześnie do prowadzenia działalności i realizacji celów, na które przyznana im została pomoc publiczna w postaci dopłat do oprocentowania kredytów. Dlatego warto podkreślić, że warunki i zasady udzielania kredytów z dopłatami ARiMR do oprocentowania zawierają szereg możliwości ułatwiających kredytobiorcom obsługę zaciągniętego kredytu, w tym w szczególności:
- zastosowanie przez bank prolongaty spłaty rat kapitału i odsetek, o ile określony w umowie kredytu termin ich spłaty jeszcze nie minął,
- wydłużenie okresu kredytowania poza przewidziany w umowie kredytu, o ile określony w umowie kredytu okres kredytowania jeszcze nie minął i pod warunkiem poinformowania o tym Agencji.
Stosując powyższe rozwiązania należy zaznaczyć, że:
- okres od dnia udzielenia kredytu do całkowitej jego spłaty wraz z odsetkami nie może przekroczyć okresów właściwych dla danej linii kredytowej,
- nie wymaga się sporządzenia zmian do planu inwestycji,
- maksymalna kwota dopłat, określona w umowie kredytu, nie ulega zmianie.
Ponadto możliwe jest wydłużenie okresu od dnia udzielenia kredytu do całkowitej jego spłaty wraz z odsetkami o dodatkowe 3 lata (w zależności od linii kredytowej okres ten może wynieść 11 lub 18 lat), przy czym w przypadku umów zawartych od 1 maja 2007 r. maksymalna kwota dopłat, określona w umowie kredytu, może zostać zwiększona, o ile nie spowoduje to przekroczenia łącznej wysokości pomocy, tzw. intensywności pomocy. Zwiększenie maksymalnej kwoty dopłat nie dotyczy kredytów z dopłatą do oprocentowania stosowaną na zasadach pomocy de minimis.
Czytaj dalej na następnej stronie...