MRiRW ws. zasiłku pogrzebowego z ubezpieczenia społecznego rolników

Na wniosek Prezydium Rady do spraw Kobiet z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych 14 sierpnia 2014 r. Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o inicjatywę ustawodawczą w celu zmiany przepisów dotyczących zasiłku pogrzebowego z KRUS.

MRiRW ws. zasiłku pogrzebowego z ubezpieczenia społecznego rolników

Wyrażenie określone w pkt 3 „spełniającego warunki do renty rodzinnej" nie jest równoznaczne z koniecznością „otrzymywania renty rodzinnej za życia", o czym jest mowa w piśmie KRIR. Art. 29 ustawy określa, że do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny zmarłego:

  • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
  • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka,
  • małżonek (wdowa, wdowiec),
  • rodzice,

- jeżeli spełniają warunki do uzyskania takiej renty w myśl przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika, że w przypadku prawa do zasiłku pogrzebowego przyznawanego przez KRUS z ubezpieczenia społecznego rolników faktycznie krąg osób do niego uprawnionych jest węższy niż w ZUS. Jednakże krąg członków rodziny, po śmierci których, zasiłek pogrzebowy przysługuje, jest tak szeroki w obu systemach ubezpieczeniowych, że niejednokrotnie osobie, która pokryła koszty pogrzebu przysługuje zbieg prawa do zasiłku pogrzebowego z ubezpieczenia w KRUS i ubezpieczenia w ZUS. Wtedy zasiłek pogrzebowy przyznaje i wypłaca zawsze ZUS.


Obecnie trwają prace legislacyjne w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, w którym proponuje się rozszerzyć krąg osób, po śmierci których przysługuje zasiłek pogrzebowy o „inne osoby". W ten sposób krąg osób, po śmierci których zasiłek pogrzebowy wypłacać będzie ZUS będzie praktycznie nieograniczony. Tym samym osoby, które nie uzyskają prawa do zasiłku pogrzebowego z KRUS, będą mogły ubiegać się o analogiczne świadczenie z ZUS.

System ubezpieczenia społecznego rolników nie wymaga wprowadzania tak szerokich regulacji, jak w systemie powszechnym, gdyż z założenia jest dostępny dla ściśle ograniczonej grupy społeczno —zawodowej, tj. rodziny, dla której podstawowym źródłem utrzymania jest gospodarstwo rolne oraz emerytów i rencistów rolnych i ich rodzin.



Tagi:
źródło: