Partner serwisu Kredyty i ubezpieczenia
Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Przenośniki ślimakowe P S 160
2015-12-02 -
Wał do zagęszczania gleby TRÓJKA
2014-05-07 -
PRONAR 7150
2013-02-05 -
Samojezdna platforma sadownicza marki BILLO
2013-09-25 -
Wozy paszowe Blattin SABRE
2013-08-26
KRUS: Umowa o ubezpieczeniu społecznym między Polską a Mołdawią
Od dnia 1 grudnia 2014 r. wchodzi w życie Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Mołdawii o ubezpieczeniu społecznym oraz Porozumienie Administracyjne w sprawie stosowania tej Umowy.
Umowa o ubezpieczeniu społecznym między Polską a Mołdawią
Zawarcie polsko-mołdawskiej Umowy zabezpieczy interesy obywateli obu państw w zakresie nabywania prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego i pozwoli na rozwiązanie wielu ich problemów. Postanowienia Umowy mają zastosowanie do pracowników i osób prowadzących działalność na własny rachunek (także rolniczą), podlegających ubezpieczeniu społecznemu na terytorium każdej ze Stron, jak również do członków ich rodzin i innych osób uprawnionych, pozostałych po śmierci żywiciela. Umowa ta ma szczególne znaczenie dla tych osób w zakresie uzyskiwania prawa do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy oraz starości.
Związanie Polski Umową z Mołdawią, która odpowiada międzynarodowym standardom w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, umożliwia polskim i mołdawskim obywatelom między innymi:
- opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne przez osoby migrujące między Polską a Mołdawią w celu wykonywania pracy tylko w jednym państwie (unikanie podwójnego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za pracę wykonywaną przejściowo w drugim państwie),
- uwzględnianie okresów ubezpieczenia przebytych w Mołdawii oraz w państwach trzecich (objętych podobnymi umowami) w celu ustalenia prawa i wysokości polskich świadczeń emerytalno-rentowych i odwrotnie,
- transfer świadczeń osobom uprawnionym do miejsca ich zamieszkania w Polsce lub do Mołdawii,
- ochronę przed utratą praw przysługujących z zabezpieczenia społecznego, nabytych na terytorium drugiego państwa, a ponadto ułatwia swobodę przepływu osób między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Mołdawii poprzez zapewnienie ochrony przed utratą prawa z tytułu polskich okresów ubezpieczenia lub mołdawskich okresów ubezpieczenia, po wyjeździe do drugiego państwa.
Czytaj dalej na następnej stronie...