W ubiegłym sezonie 2012/2013 z puli środków Unii Europejskiej na wsparcie badań przeznaczonych zostało blisko 3,3 mln euro w 17 krajach Wspólnoty. Jednak ze względu na fakt, iż dane zebrane w ciągu jednego roku nie są wystarczające do prawidłowej oceny przyczyn masowego ginięcia rojów pszczelich w Unii Europejskiej, zdecydowano o przedłużeniu badań również w bieżącym sezonie – od 1 lipca 2013 roku do 30 września 2014.
Wśród krajów zakwalifikowanych do dalszych doświadczeń znalazły się: Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.
Maksymalny wkład Unii Europejskiej dla wszystkich krajów Wspólnoty wyniesie 1 847 930 euro, przy czym Polska otrzyma z tej sumy 128 015 euro.
Projekty zostaną współfinansowane ze środków unijnych w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych. W ramach badań przeprowadza się 3 wizytacje na terenie pasiek – przed sezonem zimowym, po sezonie zimowym oraz w sezonie produkcyjnym.