W związku ze szkodami poniesionymi w wyniku powodzi, przez podmioty objęte nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej w sektorze akwakultury, Główny Lekarz Weterynarii podjął decyzję o wdrożeniu doraźnego programu badania ryb, które pochodzą ze stawów zlokalizowanych na obszarach, przez które przeszła woda powodziowa.
Powyższy program będzie realizowany na terenie trzech województw, na obszarach powiatów, które zostały objęte stanem klęski żywiołowej, tj. w województwie dolnośląskim (powiat karkonoski, kłodzki oraz złotoryjski), w woj. opolskim (powiat nyski oraz prudnicki) i w woj. śląskim (powiat cieszyński).
Próbki do badań monitoringowych w kierunku metali ciężkich, pestycydów chloroorganicznych, dioksyn, polichlorowanych bifenyli i substancji perfluoroalkilowych oraz do badań bakteriologicznych będą nieodpłatnie pobierane przez organy terenowe IW.
Niniejszy program będzie realizowany we współpracy z Państwowym Instytutem Weterynaryjnym - Państwowym Instytutem Badawczym w Puławach oraz Instytutem Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza - Państwowym Instytutem Badawczym w Olsztynie w okresie do 30 listopada 2024 r.
Istotą programu jest umożliwienie podmiotom sektora akwakultury wprowadzenie ryb o masie handlowej na rynek, celem ograniczenia strat finansowych producentów, przy jednoczesnym zapewnieniu konsumentom bezpieczeństwa produktów pochodzących z obszarów objętych powodzią.
źródło: Gospodarz.pl/GIW foto:
pixabay.com