Znowelizowana przez sejm ustawa o organizacji rynku rybnego zakłada, iż rybacy łowiący ze statków bezpokładowych nie będą zobowiązani do sprzedaży ryb w tzw. centrach pierwszej sprzedaży.
Nowelizacja ustawy mówi, iż rybacy wypływający na połów kutrami bezpokładowymi będą zwolnieni z obowiązku sprzedaży ryb w centrach pierwszej sprzedaży, jeśli ich wyładunki z jednej wyprawy będą niższe niż 300 kg dorsza lub mniejsze niż 5 sztuk łososia.
Nowe przepisy określają także sposób sprzedaży ryb morskich. Przedsiębiorca będzie zobowiązany wystawić „dokument sprzedaży”, a nie jak do tej pory - „kartę sprzedaży”. Zmiany zaistniały również w obrębie wysokości rocznego obrotu produktami rybołówstwa, które spadły z 400 do 200 tys. euro. Po osiągnięciu w/w obrotu skupujący przedsiębiorca, który został wpisany do rejestru musi w ciągu 24 godzin przesłać elektronicznie dokument sprzedaży bądź deklarację przejęcia.
W związku z założeniem o przeciwdziałaniu przywozowi do Unii Europejskiej produktów pozyskanych z połowów nielegalnych, wprowadzono również obowiązek dołączenia do dokumentacji świadectw połowowych zatwierdzonych przez odpowiednie państwo.
Przesunięto również termin składania wniosku o przyznanie pomocy finansowej za przygotowanie programu operacyjnego na 15 marca każdego roku.
źródło: Gospodarz.pl/sejm.gov.pl foto:
sxc.hu