Rolnikom ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przysługuje również zasiłek macierzyński. Od roku 2016 wynosi on 1000 zł miesięcznie wypłacany przez 52 tygodnie lub więcej przy ciąży mnogiej.
Kwota zasiłku macierzyńskiego 1000 zł miesięcznie dotyczy osób ubezpieczonych, które urodziły dziecko(ci), przyjęły dziecko(ci) na wychowanie po 31 grudnia 2015 r. Kwota ta dotyczy również ubezpieczonych matek oraz ubezpieczonych osób wychowujących lub przysposabiających dzieci, które nie pobrały zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia (przysposobienia) dziecka(ci) nam zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2015 r.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego ustala się od miesiąca urodzenia, przysposobienia lub przyjęcia dziecka na wychowanie, jeżeli wniosek o ustalenie prawa do zasiłku macierzyńskiego został złożony w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia urodzenia, przysposobienia lub przyjęcia dziecka na wychowanie. W przypadku złożenia wniosku w terminie późniejszym niż 3 miesiące od daty urodzenia, przysposobienia lub przyjęcia dziecka na wychowanie, jednak nie później niż w okresie przysługiwania zasiłku macierzyńskiego, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek, jednak nie wcześniej niż od dnia objęcia ubezpieczeniem.
Podstawą do rozpatrzenia uprawnień do zasiłku macierzyńskiego jest złożony do jednostki organizacyjnej KRUS wniosek na druku KRUS SR - 24A, a ponadto:
-
z tytułu urodzenia dziecka
-
odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem,
-
z tytułu przysposobienia dziecka (faktyczne objęcie opieką):
-
odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem,
-
oświadczenie ubezpieczonego o dacie faktycznego przyjęcia dziecka na wychowanie,
-
z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienie do sądu z wnioskiem o przysposobienie:
-
oświadczenie ubezpieczonego, kiedy dziecko zostało przyjęte na wychowanie,
-
zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu o przysposobienie dziecka zawierające datę urodzenia dziecka.
-
przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej:
-
prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej albo umowa cywilna zawarta pomiędzy rodziną zastępczą, a starostą,
-
dokument potwierdzający wiek dziecka.
źródło: Gospodarz.pl/WIR/Marta Ceglarek foto:
sxc.hu